Standard & Poor's znížila ratingy talianskych bánk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Standard&Poor´s
Foto: debtonation.org

MILÁNO 12. februára (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) znížila ratingy 34 talianskych bánk, vrátane UniCredit a Intesa Sanpaolo. Agentúra tak pristúpila k tomuto kroku po tom, ako pred mesiacom znížila rating Talianska na stupeň BBB+ v rámci zníženia ratingov deviatich členských štátov eurozóny.

Ďalším dôvodom zníženia úverovej dôveryhodnosti bánk je podľa agentúry výrazné zníženie schopnosti talianskych bánk prefinancovať svoje dlhy a očakávaná nízka ziskovosť. „Zraniteľnosť Talianska vzhľadom na riziká týkajúce sa získavania peňažných prostriedkov na trhu na svoje financovanie sa zvýšila, a to v dôsledku vysokého verejného dlhu, čo má za následok, že sa výrazne znížila schopnosť talianskych bánk prefinancovať svoje dlhy,“ uvádza agentúra S&P.

Počas nasledujúcich niekoľkých rokoch očakávame pokračujúcu nízku ziskovosť talianskych bánk,“ tvrdí ďalej agentúra. Talianske banky z mimoriadne lacných trojročných úverov od Európskej centrálnej banky (ECB) v celkovej sume takmer 500 mld. eur využili 116 mld. eur, čo zmiernilo ich problémy pri získavaní zdrojov.

Členom medzinárodnej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo, ktorá má zastúpenie vo viac ako 40 krajinách po celom svete, je slovenská VÚB banka. VÚB bola do obchodného registra zapísaná v roku 1992. Poskytuje retailové a komerčné bankové služby. Členom UniCredit Group je UniCredit Bank Slovakia, ktorej majoritným akcionárom je UniCredit Bank Austria s 99-percentným podielom. Ministerstvo pôdohospodárstva SR má v UniCredit Bank 0,4-percentný podiel a 0,6 % akcií vlastnia drobní akcionári.

Mario monti
Foto: SITA/AP

Podľa premiéra Montiho Taliansko nepotrebuje finančnú pomoc

Rím nebude potrebovať na prekonanie dlhovej krízy pomoc zo záchranných mechanizmov eurozóny. Vyhlásil to taliansky premiér Mario Monti počas druhého dňa svojej návštevy v USA.

Zopakoval však, že Európa by mala zosilniť svoje záchranné siete, čo by „urobilo dojem na trh a znížilo vnímanie rizika“. Monti verí, že záchranné mechanizmy sú nevyhnutné. „Čím väčšie sú, čo sa týka finančných zdrojov, tým je pravdepodobnejšie, že nebudú použité,“ povedal Monti v rozhovore pre televíznu stanicu CNBC. „Nehovorím to preto, že by pomoc potrebovalo Taliansko, pretože Rím uskutočňuje prísne opatrenia,“ dodal.

Prvému dňu návštevy Montiho v USA dominovala grécka dlhová kríza. Monti vyzval Medzinárodný menový fond (MMF) k väčšej zhovievavosti v rokovaniach s Aténami. Monti ďalej uvítal naliehanie MMF, aby Európa postavila silnú obrannú stenu, ktorá má pomôcť zabrániť šíreniu nákazy z dlhovej krízy, avšak tiež povedal, že MMF by nemal byť prehnane prísny pri podmienkach potrebných na poskytnutie pomoci.

Monti neskôr na tlačovej konferencii na talianskej ambasáde povedal, že o Grécku tiež diskutoval s prezidentom USA Barackom Obamom a dodal, že nájsť riešenie gréckej krízy je v záujme všetkých. Obama sa vyslovil, že USA urobia všetko, čo je v ich silách, aby pomohli stabilizovať situáciu v Európe.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Mario Monti