Standard & Poor's zvýšila rating Slovenska, čaká nižší dlh

Standard & Poor's Ratings Services
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s zvýšila rating dlhodobých záväzkov Slovenska v zahraničnej a domácej mene na stupeň A+ z úrovne A. Zároveň Slovensku potvrdila rating krátkodobých záväzkov v zahraničnej a domácej mene na stupni A-1. Výhľad ratingov je stabilný.

Negatívne na rating vplýva nezamestnanosť

Zlepšenie hodnotenia úverovej spoľahlivosti odzrkadľuje názor agentúry, že zrýchľujúci sa ekonomický rast krajiny povedie k pokračujúcemu zlepšeniu fiškálnej situácie, hlavne k postupnému zníženiu verejného dlhu. S&P prognózuje, že slovenské hospodárstvo bude v rokoch 2015 až 2018 ročne posilňovať priemerne o 3 percentá.

Negatívne na rating Slovenska pôsobia pretrvávajúce štrukturálne problémy ekonomiky, ako je vysoká štrukturálna nezamestnanosť a nezamestnanosť mládeže a veľké regionálne disparity.

Banky zostávajú dobre kapitalizované

Agentúra však očakáva, že deficit štátneho rozpočtu bude v tomto roku opäť pod hranicou 3 percent a do roku 2018 sa zníži pod hranicu 2 percent hrubého domáceho produktu (HDP). Podľa metodiky Standard & Poor’s verejný dlh v roku 2015 bude pod úrovňou 52 percent HDP.

Agentúra ďalej uviedla, že slovenské banky, ktoré majú prevažne zahraničných majiteľov, zostávajú dobre kapitalizované. Objem klasifikovaných úverov je iba tesne nad úrovňou 5 percent celkovému objemu pôžičiek a priemerná kapitálová primeranosť bánk je vyššia ako 17 percent.

„Stabilný výhľad Slovenska odzrkadľuje naše očakávanie, že vláda bude pokračovať v konsolidácii verejných financií a ekonomický rast zostane silný, pričom ho bude podporovať domáci dopyt,“ konštatovala agentúra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Standard & Poor's