Stanley Cup, Norrisova trofej, hetrik aj najrýchlejšia strela. Chárova kariéra je pre Boston darček

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zdeno Chára
Kapitán Bostonu Bruins Zdeno Chára. Foto: archívne, SITA/AP.

Keď 20-ročný mladík Zdeno Chára 19. novembra 1997 odohral svoj prvý zápas v NHL, zrejme netušil, že v elitnej hokejovej súťaži sveta bude aj o 22 rokov neskôr. Piateho novembra 2019 odohral svoj 1500. zápas v zámorskej profilige a ušiel sa mu veľký aplauz montrealského publika aj spoluhráčov z Bostonu.

Slová chvály od O’Reillyho

Chára sa stal iba dvadsiatym prvým hokejistom v histórii, ktorý absolvoval v NHL minimálne 1500 zápasov. Z Európanov sa to pred ním poradilo iba legendárnemu Čechovi Jaromírovi Jágrovi (1733) a dlhoročnému švédskemu kapitánovi Detroitu Niclasovi Lidströmovi (1564). Medzi obrancami je v rebríčku dlhovekosti 42-ročný rodák z Trenčína na šiestom mieste, lídrom je americká legenda Chris Chelios s 1651 zápasmi.

„Páči sa mi všetko, čo ‚Zee‘ za tie roky urobil. Nevidím chybu v jeho hre. Myslím si, že je jeden z najlepších kapitánov v histórii Bostonu. Dokázal hrať akýkoľvek štýl hokeja na solídnej úrovni. Prakticky od svojho príchodu do Bostonu v roku 2006 mal na starosti najlepších ofenzívnych hráčov NHL. A zároveň s pokojom Don Quijota bráni svojich spoluhráčov. Po nikom nikdy zbytočne nešiel, ale keď tvrdo udreli jeho, nemal problém odplatiť rovnakým spôsobom,“ uviedol na adresu Cháru Terry O’Reilly – muž, ktorý nosil kapitánske „C“ v Bostone v rokoch 1983 – 1985.

Darček pre Boston Bruins

Ďalší z bývalých skvelých kapitánov Bostonu Ray Bourque (1988 – 2000) o Chárovi s nadšením povedal: „Vo všetkom, čo robí, je príkladom pre svojich spoluhráčov. Jeho líderstvo, vytrvalosť a vášeň pre hru sú úžasné. Stále som tvrdil, že najlepší hráči sú zároveň aj najlepší ľudia. Chára je pre Boston Bruins darček. Je to podobné ako s Tomom Bradym v tíme NFL New England Patriots. Obaja majú po štyridsiatke a stále robia pozoruhodné veci. Ich dlhovekosť a úspechy sú výnimočné.“

O Chárovi je známe, že je s 205 cm dlhodobo najvyšší a teraz dva a pol roka po štyridsiatke už aj najstarší hráč NHL. Obdivuhodné sú nielen jeho dlhovekosť a fyzické predpoklady, ale aj herná univerzálnosť. Do NHL prišiel ako striktne defenzívny obranca, ale neskôr sa vypracoval aj v iných činnostiach. Počas 22 rokov v NHL dosiahol takmer všetky individuálne aj tímové ocenenia.

Stanley Cup aj Norrisova trofej

V Bostone sa stal prvým slovenským kapitánom v NHL, ktorý zdvihol nad hlavu Stanleyho pohára (2011), ešte o dva roky skôr sa stal držiteľom Norrisovej trofeje pre najlepšieho obrancu súťaže.

Okrem toho je majiteľom najtvrdšej strely v NHL a v ešte nedávnej minulosti bol aj pravidelným účastníkom All-Star víkendov v najprestížnejšej profilige. V 1500 zápasoch základnej časti NHL zaznamenal spolu 647 bodov za 202 gólov a 445 asistencií a tiež patrí do elitného klubu 22 obrancov, ktorí nastrieľali minimálne 200 gólov.

O líderstve aj neochvejnej tréningovej morálke Cháru svedčia aj slová ďalšieho z bývalých kapitánov Bruins Johnnyho Bucyka (1966 – 1977). „Ten chlap trénuje aj vtedy, keď je zranený. Nič ho nezastaví, keď má pred sebou cieľ a vždy bojuje za svojich spoluhráčov. Jeho najväčší problém, ak to vôbec možno nazvať problémom, je to, že vzhľadom na svoju veľkú silu v skutočnosti nechce nikomu ublížiť. Vážim si ho ako hokejistu aj človeka. Mal skvelú kariéru a ešte ju neskončil.“

Míľniky Zdena Cháru v NHL

  • zdroj NHL.com

22. júna 1996: Devätnásťročného Zdena Cháru si vybral New York Islanders v treťom kole draftu z celkovej 56. priečky. Z Dukly Trenčín sa presídlil do Severnej Ameriky, kde odohral svoju prvú zámorskú sezónu v drese Prince George vo Western Hockey League.

19. novembra 1997: Sezónu 1997/1998 začal v drese Kentucky v American Hockey League, ale už v druhej polovici novembra prvýkrát nakukol aj do NHL. Svoj debut absolvoval v drese Islanders proti Detroitu a bol víťazný. V Joe Louis Arene v Detroite vyhrali hokejisti z New Yorku 3:2. Celkovo odohral Chára vo svojej prvej sezóne NHL 25 zápasov so ziskom jediného bodu. Pripísal si ho 15. apríla 1998, bola to asistencia pri jednom z gólov proti New Yorku Rangers.

29. januára 1999: Prvý gól a zároveň prvý viacbodový zápas v NHL zažil proti tímu Phoenixu Coyotes, pri remíze 4:4 dosiahol bilanciu 1+1. V 59 zápasoch sezóny 1998/1999 si pripísal 2 góly a 6 asistencií a na ľade priemerne strávil 18:54 min.

23. júna 2001: Po troch sezónach v New Yorku sa stal súčasťou výmeny do Ottawy, odkiaľ prišiel do New Yorku ruský center Alexej Jašin. Hneď v prvej sezóne v drese Senators nazbieral 23 bodov (10+13) a z výlučne defenzívneho obrancu sa stal tzv. dvojsmerný bek použiteľný aj pri ofenzívnych činnostiach. Rovnako si v sezóne 2001/2002 pripísal aj prvú účasť v play-off, Ottawe pomohol do semifinále Východnej konferencie.

10. júna 2004: V sezóne 2003/2004 nazbieral až 41 bodov za 16 gólov a 25 asistencií a v hlasovaní o najlepšieho obrancu súťaže skončil druhý za legendárnym Scotton Niedermayerom z New Jersey Devils. Cháru zároveň po prvý raz vybrali do prvého tímu All-Star NHL.

1. júla 2006: Po 43-bodovej sezóne, najproduktívnejšej v kariére, sa stal neobmedzeným voľným hráčom a napokon podpísal 5-ročný kontrakt s Bostonom Bruins. V novom tíme sa stal čoskoro kapitánom, čo dosiahol iba ako tretí Slovák v histórii. Pred ním sa to podarilo Stanovi Mikitovu v tíme Chicago Blackhawks a Petrovi Šťastnému v drese Québec Nordiques.

25. januára 2009: Po štvrtý raz sa stal súčasťou Zápasu hviezd NHL, ale prvýkrát ako člen prvej päťky. Tretíkrát za sebou sa stal víťazom súťaže o najtvrdšiu strelu, puk zo svojej hokejky počas súťaží zručnosti odpálil rýchlosťou 169,6 km/h.

18. júna 2009: Chára sa po druhej 50-bodovej (19+31) sezóne v kariére dočkal najvyššieho individuálneho ocenenia pre obrancu – stal sa držiteľom Norrisovej trofeje pre najlepšieho beka NHL. Zároveň ho zvolili do prvého tímu All-Star po skončení sezóny.

9. októbra 2010: Chára sa dočkal nového multikontrakaktu s tímom „Medveďov“. Vedenie Bostonu si poistilo služby svojho najlepšieho obrancu na ďalších sedem rokov.

17. januára 2011: Trenčiansky rodák dosiahol u obrancu málo vídanú štatistiku, keď strelil tri góly v jednom zápase. Husársky kúsok sa mu podaril pri víťazstve Bostonu nad Carolinou 7:0. O necelé dva týždne neskôr opäť ovládol súťaž o najtvrdšiu strelu počas All-Star víkendu NHL, keď puk po jeho pokuse letel rýchlosťou 170,4 km/h. Znamenalo to vyrovnanie ním stanoveného rekordu NHL.

15. júna 2011: Boston a s ním aj Zdeno Chára sa dočkali najväčšieho ocenenia – triumfu v Stanleyho pohári. Stalo sa tak po víťazstve 4:0 v zápase číslo 7 finálovej série na ľade Vancouveru. Chára sa stal iba druhým v Európe narodeným hokejistom a prvým Slovákom, ktorý ako kapitán priviedol svoj tím k hokejovému „svätému“ grálu.

29. januára 2012: V Zápase All-Star v Ottawe bol Chára kapitán víťazného tímu v súboji s družstvom pod vedením Daniela Alfredssona (12:9). Zároveň po piaty raz ovládol súťaž v rýchlosti strely a stanovil nový rekord 175 km/h.

24. marca 2012: Tisíci zápas Zdena Cháru v NHL bol víťazný. Boston zdolal v Staples Center domáci Los Angeles 4:2. Chára dve minúty pred koncom riadneho hracieho času zablokoval strelu súpera, po ktorej puk smeroval do odkrytej časti bránky a Kings už takmer oslavovali vyrovnávajúci gól. „Chcel som si tento zápas zapamätať ako víťazný,“ uviedol vtedy Chára.

24. júna 2014: Iba Duncan Keith zdolal Zdena Cháru v súboji o Norrisovu trofej určenú najlepšiemu obrancovi NHL. Slovenský obor na korčuliach sa po tretí raz v kariére ocitol v prvom tíme All-Star po skončení sezóny 2013/2014. Zaznamenal v nej 17 gólov a 23 asistencií a to v 77 zápasoch.

28. marca 2018: Bruins si poistili služby najvyššieho a aj najstaršieho obrancu NHL na ďalší rok. Stalo sa tak dva mesiace po tom, čo odkorčuľoval svoj 1400. zápas v profilige. Podarilo sa mu to ako 39. hokejistovi v histórii.

23. marca 2019: Ďalšie predĺženie kontraktu s Bostonom o jednu sezónu. Zároveň v ten istý deň sa stal 22. obrancom histórie NHL s 200 strelenými gólmi. Dvojstý gól Cháru sa zrodil pri víťazstve Bostonu nad Floridou 7:3, Bruins si ním zabezpečili účasť v play-off.

9. júna 2019: Stal sa vo veku 42 rokov najstarším obrancom, ktorý skóroval vo finálovej sérii bojov o Stanleyho pohár. V zápase číslo 6 pečatil triumf Bostonu na ľade St. Louis (5:1) strelou do prázdnej bránky. Play-off 2019 ukončil s 2 gólmi a 4 asistenciami v 23 zápasoch, Boston však druhýkrát pod Chárovým kapitánskym vedením Stanley Cup nezískal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Zdeno Chára
Firmy a inštitúcie Boston Bruins