Staré mopedy nemusia mať značky, odklepla to vláda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlada
Sprava: Minister vnútra Robert Kaliňák, predseda vlády SR Robert Fico a minister financií Peter Kažimír. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Vláda dnes odobrila návrh poslancov Smeru-SD Jaroslava Bašku a Borisa Suska, aby od začiatku roka nemuseli majitelia starých malých motocyklov dať na ne tabule s evidenčným číslom.

Poslanci chcú túto povinnosť ako aj povinné evidovanie motocyklov Babetta a Korado, ktoré boli vyrobené pred januárom 2000, odložiť o desať rokov.

Ich technické osvedčenia majú zostať v platnosti do konca roku 2022, takže nebudú teraz musieť prejsť technickou kontrolou. Zmenu chcú dosiahnuť novelou zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách.

Minister dopravy Ján Počiatek upozornil, že vybaveniu evidenčného čísla predchádza pomerne zdĺhavý proces emisnej a technickej kontroly. „Môžu dožiť tí babettisti s tými Babettami tak, ako ich majú. Ustúpili sme preto, lebo tie náklady, ktoré by súviseli s vybavením takýchto vozidiel značkami, by prevyšovali hodnotu samotného vozidla,“ vysvetlil Počiatek. Podľa jeho slov je predpoklad, že po lehote v roku 2022 už staré malé motorky, ktoré majú získať túto výnimku, asi ani nebudú existovať.

Podľa súčasnej legislatívy od 1. januára 2013 musia majitelia mopedov vyrobených pred rokom 2000 požiadať o vydanie osvedčenia o evidencii, majú mať vydané technické osvedčenie a tiež tabuľku s evidenčným číslom.

Slovensko a Česko budú spolupracovať aj pri vyšetrovaní

Policia
Foto: SITA/Diana Černáková

Spolupráca Slovenskej a Českej republiky pri vyšetrovaní sa uľahčí, budú platiť dohodnuté pravidlá využitia videokonferencie, cezhraničného sledovania, kontrolovanej dodávky, agenta či predstieraného prevodu. Vláda dnes odobrila protokol, ktorým sa má aktualizovať 20 rokov stará zmluva medzi SR a ČR o právnej pomoci poskytovanej justičnými orgánmi a úprave niektorých právnych vzťahov v občianskych a trestných veciach.

Slovenská strana po dohode s českou stranou navrhuje, aby sa podpis Protokolu uskutočnil na 1. spoločnom zasadnutí slovenskej a českej vlády, ktoré sa uskutoční 29. októbra 2012 v Trenčíne a Uherskom Hradišti.

Zmena zmluvy umožní, aby sa aj na výsluch obvineného a podozrivého z územia druhej zmluvnej strany telemostom, teda videokonferenciou, využili pravidlá, ktoré priniesli európske dohovory o spolupráci v trestnej oblasti. Tieto dohovory využijú pri skladaní spoločných vyšetrovacích tímov.

Policajti môže sledovať aj na druhej strane

Polícia

Policajti jednej zmluvnej strany môžu v trestných kauzách získavať dôkazy sledovaním na území druhej strany, ak bol vydaný súhlas príslušného justičného orgánu. V naliehavých prípadoch to bude možné aj bez neho, ale treba dodržať pravidlá uvedené v zmluve – napríklad prekročenie hraníc bezodkladne oznámiť ústrednému kontaktnému miestu a sledovanie ukončiť, ak do 12 hodín nedostanú súhlas.

Dôkazy sa za takých okolností nemôžu použiť a musia sa zničiť. Policajti pri sledovaní nesmú vstupovať do obydlí a priestorov neprístupných pre verejnosť a nie sú oprávnení obmedziť osobnú slobodu sledovanej osoby. Môžu mať pri sebe služobnú zbraň a ostatné donucovacie prostriedky.

Ak dôjde k nasadeniu agenta, dožiadaná zmluvná strana mu poskytne nutnú personálnu, logistickú a technickú podporu a urobí všetky potrebné opatrenia, aby agenta chránila počas použitia na svojom území. Náklady na neho však znáša vysielajúca strana. Zmluvné strany urobia všetko pre utajenie totožnosti a zaistenie bezpečnosti agenta aj po ukončení jeho použitia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Počiatek