Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Starý most plánujú odstrániť na prelome marca a apríla
Súčasná konštrukcia Starého mosta v Bratislave sa na prelome marca a apríla stane minulosťou. Konštrukcia mosta je viac poškodená a skorodovaná ako predpokladali, časti mosta preto musia dočasne spevniť oceľovými prvkami. Foto: SITA/Ján Slovák
22. apríla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Starému mostu čoskoro odzvoní, odstránia aj posledné časti

BRATISLAVA 25. apríla (WEBNOVINY) – Odstraňovanie konštrukcie bratislavského Starého mosta sa blíži k záveru, stará konštrukcia má byť totiž zdemontovaná na konci apríla. Práce na Starom moste sa pre zlý stav zhrdzavenej konštrukcie a spočiatku i chýbajúceho povolenia dopravného úradu zdržali. Podľa hovorcu Bratislavy Stanislava Ščepána však tento sklz nie je natoľko závažný, aby mohol ovplyvniť konečný termín rekonštrukcie mosta či financovanie stavby z eurofondov.

Bratislavský Starý most pre rekonštrukciu uzavreli už vlani začiatkom decembra. Podľa pôvodného plánu chcel zhotoviteľ stavby odstrániť konštrukciu mosta už koncom februára, neskôr sa hovorilo o prelome marca – apríla.

Obrazom: Starý most úplne odstránia už čoskoro

Po demontáži prídu na rad piliere

Oficiálny termín odstránenia konštrukcie podľa schváleného harmonogramu dodávateľa stavby je pritom koniec apríla, informoval agentúru SITA Ščepán. Mesto pripustilo mierne zdržanie, ktoré spôsobila viac zhrdzavená a poškodená konštrukcia mosta ako pôvodne predpokladali.

Jednotlivé mostné polia preto musia pred demontážou spevniť, aby sa nelámali a zachovali tak i bezpečnosť na stavbe. Mesto však predpokladá, že pri priaznivom počasí a stálej hladine Dunaja by sa mohol vzniknutý časový sklz znížiť na minimum, priblížil Ščepán.

Po demontáži konštrukcie Starého mosta sa robotníci pustia do odstraňovania pilierov. Dva piliere, ktoré podopierali Starý most zbúrajú a namiesto nich vybudujú jeden nový. Rozšíri sa tak plavebný priestor. Koncom leta tohto roka by sa potom Bratislavčania mali dočkať aj nasúvania novej konštrukcie Starého mosta. Tú zhotoviteľ plánuje zmontovať na petržalskej strane Dunaja a odtiaľ ju vysúvať ponad koryto rieky.

Obrazom: Ľudia si zvolili sivo-zelenú farbu Starého mosta

Rekonštrukcia priniesla obmedzenia

Okrem samotného Starého mosta sa pracuje aj na oboch stranách Dunaja. Na staromestskej strane pokračujú práce na Štúrovej, zúžená je aj vozovka na Vajanského nábreží. Na petržalskej strane pracujú na estakáde Artmedia a Einsteinova.

Prestavba Starého mosta je spolu s vybudovaním električkovej trate zo Šafárikovho námestia po Bosákovu ulicu súčasťou prvej etapy budovania Nosného dopravného systému v Bratislave. Starý most rekonštruuje Združenie MHD – STARÝ MOST, ktoré mesto vybralo vo verejnom obstarávaní, a je zložené z firiem Eurovia SK, Eurovia CS a SMP CZ.

Projekt bude stáť 58,8 milióna eur bez DPH. Na prestavbu Starého mosta mesto získalo nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Na financovaní projektu sa bude z 85 percent podieľať Európska únia, desať percent prispeje štát a päť percent zaplatí mesto. Jednou z podmienok na čerpanie nenávratného príspevku je, že Starý most i električková trať Šafárikovo námestie – Bosákova musia byť hotové do konca roka 2015.

Odporúčané články

Je to definitívne, Starý most nafarbia tak, ako chceli ľudia Hlasovanie o farbe Starého mosta ukončili, poznáme výsledky

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...