Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vianoce
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
22. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Starí Slovania slávili Vianoce ako zrod nového života

BRATISLAVA 24. decembra (WEBNOVINY) – Slávenie Vianoc stanovili kresťania v 4. storočí na deň zimného slnovratu, aby vytvorili protiváhu pohanským oslavám. Cirkev postupne pretransformovala pohanské tradície na kresťanský sviatok.

Kresťanstvo dalo vianočným dňom nový zmysel

Starí Slovania slávili tieto dni ako zrod nového života, keď sa príroda pod snehom už pripravuje na jarný rozkvet. Aj preto sa vo vianočných vinšoch v rôznych oblastiach Slovenska dodnes spomína hojná úroda na poliach, plné stodoly a stoly.

Narodenie Krista symbolizuje nový život pre človeka, pretože vďaka jeho príchodu na svet, smrti a zmŕtvychvstaniu môže byť každý spasený a dosiahnuť večný život. S tým súvisí aj tradícia vianočného stromčeka. Ovocím a sladkosťami ovešaný stromček mal dve funkcie. Pripomínal bohatosť budúcej úrody a živej prírody.

Druhý, oveľa starší symbol, znázorňoval strom z raja

Boh zakázal Adamovi a Eve jesť zo stromu “poznania dobra a zla” a človek sa porušením tohto zákazu pripravil o večný život. Preto musel Boh poslať na svet svojho Syna, aby priniesol ľudstvu vykúpenie a spásu. Stromček alebo vetva zavesená v domoch na Vianoce pripomínali aj strom zlyhania Adama a Evy.

Oproti pohanským orgiám a magickým úkonom vložila cirkev do slávenia Vianoc celkom iné posolstvo. Ich hlavným zmyslom je radosť zo spásy, ktorú ľudstvu poslal Boh vo svojom Synovi, čím obdaroval všetkých ľudí. Preto vznikol aj zvyk dávať si pod stromček darčeky.

Odporúčané články

Slováci si pod stromčekom nájdu aj inteligentnú elektroniku Exekútori upozorňujú dôchodcov na vianočné zadlžovanie sa

Témy

Diskusia

xxxx sk.wikipedia.org/wiki/Juraj_J%C3%A1no%C5%A1%C3%ADk Nalinkuj Nam zdroj na vysetrovaci spis ohlade Janoska (allias Janosika) _____________________ ved aj nejaki politici kradli tunelovali ako Janoska v ramci SLOVANSKYCH bajok a zvykov ,horsie ako kapitalisti imperialisti ,lebo iní /Zahranicni zli kapitalisti/ by Nas okradli. Myslim pyramidove... Zajo28 Autor tohto clanku by si mal najprv nieco nastudovat o slovanskych a germanskych slavnostiach zimneho slnovratu aby nepisal bludy typu \"pohanske orgie a magicke ukony\" ... nicky Na Vianoce a v novom roku vinšujem vám nastokrát teplé slnko nad domovom, dobré skutky s dobrým slovom, zdravia, šťastia akurát, aby vás mal každý rád... Všetkým ľuďom dobrej vôle... SUPER Slnovrat ako pohanských sviatok sa oslavoval skoro všade a to už v staroveku dávno pred Kristom. Vlastne by bolo divne keby sa neoslavoval tu. Jánošíka nechytili pre tri zbojstva aziadneho kňaza on nezabil. Jánošík pri zbojstvach nezabil nikoho. Prečítaj si... klasik pc Všetkým prajem príjemné prežitie vianočných sviatkov a chcem sa ospravedlniť za svoje neslušné správanie, ale ja za to nemôžem, to mám od narodenia. Pri pôrode ma trepli kladivom po hlave a preto som totálny idiot.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...