Starnutie Slovákov spomalí ekonomiku, zhodli sa experti

Dochodcovia dochodok babka
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) – Skúsenosť zo sveta svedčí o tom, že čím je obyvateľstvo staršie, tým je ekonomický rast pomalší, zhodujú sa odborníci. V sobotňajšej diskusii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) – Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko na tento fakt aj v súvislosti s aktuálnymi údajmi zo Štatistického úradu SR upozornil Marek Radvanský z Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorý je aj spoluautor štúdie SAV o tzv. striebornej ekonomike – Strieborná ekonomika v slovenskom, európskom a svetovom kontexte.

Podľa demografických predpovedí sa Slovenská republika v roku 2060 stane štvrtou najstaršou krajinou zo štátov EÚ. Podľa demografických projekcií, by Slovensko malo mať v roku 2040 približne dva milióny dôchodcov, pričom dnes je to milión.

Populácia starne, detí sa rodí menej

Ako ďalej v diskusii upozornil Vladimír Baláž z Prognostického ústavu SAV, v roku 2060 to bude asi 2,2 milióna dôchodcov, „čiže dôchodcov už v roku 2060 bude viac ako tých, čo budú na nich prispievať, konkrétne to bude asi 3/4 pracujúceho na jedného dôchodcu. Bude veľký problém s tým, kto bude na dôchodky robiť, aby sa potom mohli v nejakej sume aj vyplácať“. V súčasnosti na Slovensku prekročil počet dôchodcov jeden milión, pričom je približne 2,4 milióna pracujúcich.

Babka dochodcovia
Foto: SITA/AP

Starnutie populácie spôsobené nižšou pôrodnosťou a predlžovaním života spôsobí pokles počtu pracujúcich. Na ekonomický rast tak podľa prognostika Vladimíra Baláža ostanú k dispozícii len technologické a ekonomické inovácie. Ekonomický rast bude, ale bude pomalší.

Bude potrebné vybudovať výkonnú ekonomiku založenú na poznatkoch a zároveň zvýšiť dane na to, aby sme mohli hradiť dôchodky, zdravotnú a sociálnu dlhodobú starostlivosť, na čo zároveň treba spoločenský konsenzus. Vyplýva z toho, že sociálne veci – dôchodky, či zdravotná a sociálna starostlivosť budú mať väčší význam pre voliča vo volebných programoch politických strán.

Odborníci sa v diskusii zhodli na tom, že významným prínosom do budúcnosti by bolo, ak by bol 2. dôchodkový pilier bol stabilný. V súčasnosti sa totiž pravidelne mení. Hovorili aj o zdravotnej starostlivosti o dôchodcov, kde by si podľa nich zaslúžilo väčšiu pozornosť kúpeľníctvo a jeho rozvoj.

Ľudí po päťdesiatke neakceptujú rovnako

Fakt, že pracovníci nad 50 rokov nie sú pozitívne akceptovaní v súkromných firmách by mohlo zmeniť to, ak by mali ľudia prístup k celoživotnému vzdelávaniu. Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Robert Kičina si myslí, že ľudia vo vyššom veku sú pre firmu skôr prínosom, môžu dlhoročné skúsenosti využiť v prospech firmy a zároveň si dokážu na seba zarobiť. Kičina tvrdí, že dôchodcovia neberú miesta mladým.

Nemali by povinne uvoľniť miesto mladým, lebo by to bola diskriminácia, napríklad by ale nemuseli mať nárok na odstupné, keďže sú poberateľmi dôchodku, konštatoval šéf PAS. Ak by na Slovensku nebola 14-percentná nezamestnanosť, ale nezamestnanosť nižšia, je Kičina presvedčený, že aj o starších zamestnancov by bol väčší záujem.

Ján Lipiansky, predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku v tejto súvislosti v diskusii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko zdôraznil, že veľká skupina seniorov sú pracujúci dôchodcovia, pracujú však na nízkopríjmových pozíciách, tam kde živiteľ rodiny určite pracovať nebude. Na to, aby sa nepriaznivý demografický trend zvrátil, treba podľa Lipianskeho investovať do rodiny. Myslí si, že seniori sú výzvou pre všetky sektory hospodárstva – od potravinárstva až po farmáciu.

Dochodkyna, senior, zelenina, trh, trznica, predaj
Foto: SITA/AP

‚Striebornú ekonomiku‘ by mal riešiť štát, nielen vláda

Ak majú mať dôchodcovia dôstojný život, tak je treba doriešiť otázky nízkopríjmových dôchodcov, skvalitnenia zdravotnej starostlivosti a sociálnych služieb a zo sociálnych služieb sa treba venovať najmä systematickejšiemu riešeniu opatrovateľskej služby, konštatoval predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Ján Lipiansky. Verí, že sa vytvorí dlhodobo platný dôchodkový systém. Ak je dlhodobý stabilný dôchodkový systém, tak pracujúci človek vie, má istotu, čo ho čaká. V závere Lipiansky zdôraznil, že otázkou tzv. striebornej ekonomiky sa musí zaoberať vláda, nie len jedno ministerstvo, potrebné je komplexné riešenie.

Do diskusie RTVS – Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko sa zapojil aj Jozef Burian štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Podľa jeho slov Slovensko za posledné roky zvýšilo podiel priemerného dôchodku oproti priemernému zárobku a dnes sa pohybuje na úrovni 47 percent. Odporúčanie Európskej únie je na úrovni 50 percent.

Priebežný dôchodkový systém by mal fungovať

O 20 až 25 rokov by podľa prognostika zo SAV Vladimíra Baláža na Slovensku mal stále fungovať priebežný dôchodkový systém, funguje v podstate od Rakúsko-Uhorska a nie je dôvod prečo by mal zaniknúť. Vladimír Baláž však upozorňuje na projekciu Európskej komisie z roku 2012 o tom, ako by vyzerali dôchodky, ak by sa nič nezmenilo, nezmenil sa systém ich tvorby.

V tom prípade by v roku 2060 dôchodok nahrádzal asi len 28 percent z priemernej mzdy, pričom dnes je to v priemere 45 percent z priemernej mzdy. Všetko ale podľa Baláža závisí od toho, „či na Slovensku dokážeme založiť výkonnú ekonomiku založenú na poznatkoch, ktorá vytvorí dosť prostriedkov na to, aby sa potom dokázali vyplácať nielen dôchodky, ktoré v súčasnosti tvoria asi osem percent HDP a v roku 2060 už to bude 13 percent, ale aby sa zabezpečila aj zdravotná starostlivosť a dlhodobá starostlivosť. – Koľko dokážeme vyrobiť, toľko dokážeme rozdeliť“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján LipianskyJozef BurianRóbert Kičina