Starobní penzisti si od januára mesačne prilepšia o 5,2 eura

Dôchodca, peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 4. januára (WEBNOVINY) – Poberatelia starobných dôchodkov si od januára tohto roka mesačne prilepšia o 5,2 eura. Predčasným starobným penzistom sa od začiatku roka 2015 dôchodky zvyšujú o 5,3 eur mesačne. Predčasný starobný dôchodok vyplácaný v sume jednej polovice rastie o 1,9 eura a starobné dôchodky vyplácané v sume jednej polovice o 1,6 eura.

Stúpne aj vdovský dôchodok

Invalidný dôchodok priznaný pre pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 percent od začiatku roka 2015 stúpa o 4,6 eura, v prípade sumy jednej polovice ide o 1,7 eura. O 2,7 eura sa zvyšuje invalidný dôchodok priznaný pri poklese schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 percent a pri sume jednej polovice tohto dôchodku o 1,1 eura.

Stúpa aj vdovský a vdovecký dôchodok, a to o 3,4 eura, v sume jednej polovice o 1,5 eura a sirotský dôchodok o 1,8 eura, v prípade jednej polovice o 0,9 eura. Sociálny dôchodok ide smerom nahor o 4,6 eura.

Dôchodky zvyšuje Sociálna poisťovňa automaticky

Sociálna poisťovňa zvyšuje dôchodky automaticky. Poberateľom zašle písomné rozhodnutie o zvýšení ich penzie postupne v januári tohto roka. Zvýšený dôchodok dostanú penzisti prvýkrát v januári, aj spolu s doplatkom za obdobie od 1. januára 2015 do dňa, ktorý predchádza januárovému výplatnému termínu dôchodku.

Od 1. januára 2015 sa dôchodky už tretí raz po sebe zvyšujú o pevnú sumu. Tá sa určuje percentom z priemernej sumy jednotlivých druhov dôchodkov, pričom toto percento sa na rok 2015 stanovuje ako súčet 70 percent z priemerného medziročného rastu spotrebiteľských cien a 30 percent z medziročného rastu priemernej mzdy na Slovensku za prvý polrok tohto roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa