Staronový nórsky premiér predstavil vládu

OSLO 20. októbra (WEBNOVINY) – Päť týždňov po tesnom víťazstve v nórskych parlamentných voľbách predstavil v utorok znovuzvolený premiér Jens Stoltenberg svoju vládu. Stoletenbergov nový tím pozostáva z dvadsiatich ministrov, z ktorých podľa nórskej tradície tvoria polovicu ženy. V porovnaní s minulou vládou dostalo nových šéfov sedem rezortov. Nórska robotnícka strana, ktorá zvíťazila v septembrových voľbách, obsadila 12 ministerských kresiel. Ich koaliční partneri Socialistická ľavicová strana a Strana stredu majú po 4 ministerstvách.

Medzi novými menami vo vláde sú aj ministerka práce Hanne Bjurstromová, ktorá za svoju krajinu viedla vyjednávania o klíme, ako aj dlhoročná členka víťaznej Nórskej robotníckej strany ministerka obrany Grete Faremová. Strana si ponechá aj ďalšie dôležité ministerské kreslá. Rezortu zahraničia sa ujme Jonas Gahr Stoere a financie v krajine bude spravovať Sigbjoern Johnsen.

V Nórsku bude aj ďalšie štyri roky vládnuť stredoľavá koalícia premiéra Jensa Stoltenberga na čele s jeho Nórskou robotníckou stranou. Po prvý raz za 16 rokov sa tak podarilo jednej vládnej garnitúre obhájiť svoje pozície a získať od voličov mandát do ďalšieho funkčného obdobia. Nóri však dali Stoltenbergovmu kabinetu len veľmi tesnú parlamentnú väčšinu. Jeho vládu bude priamo podporovať 86 poslancov v 169-člennom pléne.

Stoltenberg je pri moci so Socialistickou ľavicovou stranou a Stranou stredu od roku 2005. Svojich voličov si získal najmä zachovaním solídnych výsledkov nórskej ekonomiky aj v čase svetovej ekonomickej krízy. Škandinávska krajina, ktorá je piatym najväčším producentom čierneho zlata na svete, si okrem toho drží jednu z najvyšších životných úrovní na svete a zároveň má najnižšiu nezamestnanosť na celom starom kontinente.

SITA/AFP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jens Stoltenberg