Staronový primátor Žiliny sľubuje MHD zadarmo a zdravé jedlá

Igor Choma
Igor Choma Foto: SITA/Lukáš Macek

ŽILINA 15. novembra (WEBNOVINY) – Igor Choma (Smer-SD), ktorý podľa oficiálnych výsledkov obvodnej volebnej komisie vyhral o vyše tritisíc hlasov pred pravicovým kandidátom Martinom Barčíkom, chce 84-tisícovú Žilinu pripraviť na bezplatné cestovanie mestskou hromadnou dopravou.

Nominant Smeru-SD sa chce prioritne venovať aj seniorom, deťom v školách, cyklotrasám, doprave, parkovaniu a predovšetkým rekonštrukcii chodníkov. „Budem normálne pokračovať v práci. V utorok bude gremiálna porada s vedúcimi odborov, skontrolujeme si to, čo nebolo spravené a ideme ďalej. Žilina sa bude hýbať správnym smerom,“ povedal znovuzvolený primátor.

Obrazom: Volebná noc kandidátov na primátorov

V 84-tisícovej Žiline vyhral s 10 131 hlasmi Igor Choma (Smer-SD), bývalého hovorcu žilinskej radnice Martina Barčíka (Sieť – SDKÚ-DS – NOVA – SaS – Most-Híd – OKS) volilo 6791 oprávnených Žilinčanov a za niekdajšieho žilinského primátora Jána Slotu (nezávislý) hlasovalo 6378 voličov. Volebná účasť v Žiline dosiahla 41,24 percent, k volebným urnám prišlo 29 395 zo 71 277 oprávnených voličov.

V 31-člennom mestskom zastupiteľstve budú mať prevahu sedemnásti nezávislí poslanci, koalíciu Smer-SD – Strana zelených bude reprezentovať šesť poslancov, rovnako šesť mandátov získala aj pravicová šesťkoalícia SIEŤ – SDKÚ-DS – NOVA – Sloboda a Solidarita – MOST-HÍD – Občianska konzervatívna strana a po jednom poslancovi budú mať KDH a SNS.

Choma hovorí o neférovej kampani

Predvolebná kampaň v Žiline bola podľa Chomu neférová a agresívna. „Emotívna je veľmi slabý výraz na to, čo sa dialo v Žiline. Pretože, tá kampaň bola absolútne neférová, bola zlá, agresívna a veľmi konfrontačná. Nebolo to o programovom vybavení jednotlivých kandidátov, bolo to o osočovaní sa. Vnímal som to veľmi zle. Preto som veľmi rád, že som sa nedal akosi vyprovokovať k nejakým podobným akciám a podobným reakciám. Išli sme vo veľmi slušnom tóne. Stále som komunikoval, že to, čo sme urobili, sme urobili dobre, že si za tým stojím. A myslím si, že toto je to, čo ľudí oslovilo,“ povedal 50-ročný primátor Žiliny.

Viac o priebehu volieb sa dočítate

—-> V TOMTO ČLÁNKU

Igor Choma v päťbodovom volebnom programe sľúbil Žilinčanom mestskú hromadnú dopravu zadarmo od roku 2017, veľký športový areál, nové cyklotrasy a požičovne bicyklov, zdravé jedlá v školských jedálňach či centrálny dispečing pre seniorov. „Opravovať ulice je štandardná povinnosť mesta. Tieto projekty sú niečím nadštandardné a dúfam, že oslovia mojich potenciálnych voličov. A pokiaľ budem primátorom, garantujem, že tieto projekty budem vedieť dotiahnuť do konca,“ sľúbil Choma.

Obrazom: Slováci volili po tretí raz v roku, tentokrát v komunálnych voľbách

Hrnčiar v Martine obhájil post primátora

V 60-tisícovom Martine obhájil Andrej Hrnčiar (Sieť). V 31-člennom zastupiteľstve budú mať prevahu 19 nezávislí, päť poslancov bude reprezentovať Sieť, po dvoch zástupcov získali strany Smer-SD a Priama demokracia a po jednom SNS, SaS a OKS. Na voľbách sa zúčastnilo 39,03 percent oprávnených Martinčanov.

V Liptovskom Mikuláši vyhral niekdajší primátor Ján Blcháč (Smer-SD – SNS – SDS – SZ), súčasný primátor Alexander Slafkovský (SDKÚ-DS – SaS – KDH – OKS) už nekandidoval. V 25-člennom mestskom zastupiteľstve dominuje 11 poslancov koalície SNS – Smer-SD – SDS -SZ, osem je z koalície KDH – NOVA – SDKÚ-DS a šesť je nezávislých. Volebná účasť v Liptovskom Mikuláši bola 41,39 percent.

V Ružomberku s podporou 5 046 voličov zvíťazil bývalý riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice Igor Čombor (nezávislý), na radnici tak vystrieda Jána Pavlíka (nezávislý), ktorého volilo len 433 oprávnených Ružomberčanov. Do 25-členného zastupiteľstva sa dostalo desať nezávislých, osem kandidátov koalície KDH – SDKÚ-DS, po troch poslancoch budú mať Smer-SD a Sieť a jedného OKS. V Ružomberku prišlo k voľbám 47,15 percent voličov.

V Čadci bude aj ďalšie štyri roky sedieť v primátorskom kresle Milan Gura (Smer-SD – KDH – SNS – Sieť – NOVA – SaS -SDKÚ-DS -KDS). V 25-člennom zastupiteľstve budú dominovať 12 nezávislí, tri poslanecké mandáty získala koalícia SNS – Smer-SD, po dve stoličky strany KDH, SDKÚ-DS a NOVA a po jednom poslancovi budú mať SZS, SaS, NaS-ns a 99%-občiansky hlas. Na voľbách v Čadci sa zúčastnilo 41,04 percent voličov.

V Tvrdošine bude ďalšie štyri roky primátorom Šaško

V Dolnom Kubíne obhájil primátorský post Roman Matejov (nezávislý). Opierať sa bude o 19-členné zastupiteľstvo zložené z ôsmich nezávislých poslancov, troch nominantov Siete a po dvoch zástupcoch zo strán KDH, SaS, SDKÚ-DS a Smer-SD. V Dolnom Kubíne prišlo k volebným urnám 37,80 percent voličov.

V Kysuckom Novom Meste si opäť zvolili Jána Hartela (nezávislý). V 19-člennom zastupiteľstve budú mať prevahu 12 nezávislí, po dve poslanecké stoličky získali KDH, SNS, Smer-SD a jeden mandát OKS. Volebná účasť sa vyšplhala na 43,15 percent.

V Bytči obhájil primátorské kreslo Miroslav Minárčik (Smer-SD). V novom 17-člennom mestskom zastupiteľstve bude desať nezávislých poslancov, štyria zo Smeru-SD, dvaja z KDH a jeden z SNS. K voľbám v Bytči prišlo 47,41 voličov.

V Tvrdošíne pokračuje vo funkcii primátora Ivan Šaško (nezávislý). Z 13 mestských poslancov bude až desať nezávislých, dvaja budú reprezentovať SNS a jeden stranu Sieť. Volebná účasť v Tvrdošíne dosiahla 54,86 percent.

V Námestove bude aj ďalšie štyri roky primátorom Ján Kadera (Smer-SD – SNS). Do 12-členného mestského zastupiteľstva sa dostali štyria nominanti Smeru-SD, traja kandidáti SNS a dvaja Siete a traja nezávislí. Volieb v Námestove sa zúčastnilo 52,24 percent voličov.

V Turčianskych Tepliciach porazil Igor Hus (nezávislý) doterajšieho primátora Michala Sygúta (nezávislý). V 13-člennom mestskom zastupiteľstve získali desať kresiel nezávislí, dve nominanti SNS a jeden zo strany NOVA. Volebná účasť v Turčianskych Tepliciach sa vyšplhala na 58 percent.

VIAC O KOMUNÁLKACH V JEDNOTLIVÝCH KRAJOCH SLOVENSKA SA DOZVIETE TU:

* Banskobystrický kraj – Banská Bystrica má nového primátora, Nosko porazil Gogolu

* Bratislavský kraj – Nesrovnal bude primátor Bratislavy, Ftáčnik hovorí o zlyhaní

Bajan si udržal v Petržalke funkciu, Táňa Rosová skončila

* Košický kraj – Raši je znova primátorom Košíc, jeho ľudia skandovali Rašice

Košické mestské časti ovládli zväčša nezávislí kandidáti

* Nitriansky kraj – Dvonč obhájil primátorské kreslo v Nitre, nie je prekvapený

* Prešovský kraj – Prešovu bude šéfovať žena, Hagyari priznal porážku

* Trenčiansky kraj – Rybníček suverénne vyhral, Smeru ostal z 13 poslancov jeden

* Trnavský kraj – V Trnave porazil pravicu Bročka, auto vymení za bicykel

* Žilinský kraj – Staronový primátor Žiliny sľubuje MHD zadarmo a zdravé jedlá

Mnohí Žilinčania sa rozhodovali o kandidátovi až pri urnách

V Žiline sa volilo pokojne a bez podnetov. „Občania pristúpili k voľbám zodpovedne. Nedostali sme žiadne podnety a neriešili sme ani žiadne problémy či výtržnosti,“ uviedla pre agentúru SITA 20 minút pred uzavretím volebných miestností predsedníčka mestskej volebnej komisie Marta Moravcová.

Mnohí Žilinčania sa rozhodovali až vo volebnej miestnosti. Z oslovených ôsmich voličov sa až piati rozhodli v poslednej chvíli. Eva Remišová chodí voliť pravidelne, tentokrát si vyberala spomedzi troch favoritov.

„Ešte stále nie som rozhodnutá, vyberiem si až v miestnosti. Očakávam, že nový primátor zabezpečí psičkárom plochy na venčenie, aby sme my ostatní nestúpali na chodníkoch do výkalov a nemusela som sa báť deti pustiť pred dom, že ich uhryzne nejaký pustený pes,“ povedala 34-ročná Žilinčanka, podľa ktorej sú v Žiline nezodpovední psičkári veľkým problémom.

Ivana Šmýkala hnevá nedostatok parkovísk na sídliskách, primátora si vyberal tiež až vo volebnej miestnosti. „Rozhodujem sa medzi dvomi menami a ešte stále mi to nie je celkom jasné. Najviac ma hnevá parkovanie, každý deň krúžim po sídlisku, kým nájdem voľné miesto. Každý primátor sľuboval, že s tým niečo urobí, ale vždy to začali riešiť až pred voľbami,“ povedal 41-ročný obyvateľ sídliska Vlčince.

Voliť prišla aj 73-ročná Oľga Matejičková. „Lebo celý život chodím voliť. Kandidátov bolo veľa, ale aj tak som mala problém si vybrať, lebo každý sľubuje skoro to isté. Aby boli lepšie chodníky, lebo do obchodu zájsť už nevládzem a keď idem so synom na vozíku, bojím sa, keď musíme prechádzať cez obrubník,“ povedala Matejičková.

„Môj kandidát odstúpil, čo ma dosť sklamalo. A teraz neviem. Rozhodnem sa až dnu. Chcem, aby bolo lepšie,“ povedal Žilinčan Milan Petrík. „Ja som bola rozhodnutá už dávno. Verím, že môj kandidát vyhrá a zlepší podmienky v škôlkach aj na základných školách. Tiež by ma potešilo, keby skrášlil okolie vodného diela, kam s manželom a deťmi radi chodíme. Chýbajú mi tam lavičky a smetné koše a často tam býva neporiadok,“ povedala Zuzana Blahušiaková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander SlafkovskýAndrej HrnčiarIgor ChomaIgor ČomborJán Blcháč