Starosta obce odstúpil, vyhrážali sa jeho rodine

Chorvatsky grob
Obec Chorvátsky Grob. Foto: chorvatskygrob.sk

BRATISLAVA 3. októbra (WEBNOVINY) – Starosta obce Chorvátsky Grob Miroslav Marynčák (NEKA) sa rozhodol abdikovať.

Oznámil to v stredu 2. októbra v prejave pri prezentácii Správy o stave obce Chorvátsky Grob.

Podľa vlastných slov dospel k rozhodnutiu rezignovať na post starostu po zvážení všetkých okolností súvisiacich so snahou o nápravu škôd a chýb spôsobených minulými vedeniami obecnej samosprávy a štátnymi orgánmi. Agentúru SITA o tom informoval prednosta Chorvátskeho Grobu Peter Matula.

„Už neviem ďalej pohnúť s riešením zásadných problémov v tejto obci. Snaha súčasného obecného a stavebného úradu o zastavenie devastačného procesu v obci, stabilizovanie a postupné naprávanie sporných rozhodnutí z minulosti naráža v poslednom období na bariéru protichodných až stopercentne zamietavých stanovísk odvolacích orgánov štátnej správy,“ vysvetlil Marynčák jeden z dôvodov svojho rozhodnutia.

Ako uviedol v tlačovej správe Matula, k rozhodnutiu starostu výraznou mierou prispeli aj kriminálne praktiky určitých záujmových skupín. „Moja osobná snaha o zastavenie devastačného procesu a osobné nasadenie pre stabilizáciu a naprávanie sporných rozhodnutí z minulosti pred nedávnom vyústila do otvoreného vyhrážania sa ťažkým fyzickým poškodením členov mojej rodiny. Byť prakticky pod neustálym dohľadom polície nie je atmosféra na sústredenie sa na prácu,“ dodal Marynčák, podľa ktorého je predpoklad, že ako nezávislý občan dokáže pomôcť obci viac. Ako informoval Matula, presný dátum odchodu z funkcie oznámi starosta Marynčák po porade s právnymi zástupcami obce. Funkciu by po ňom mala prebrať súčasná zástupkyňa starostu Miroslava Jonášová.

Ako starosta vo svojej správe o obci informoval, Chorvátsky Grob v rokoch 2003 až 2010 prekonal rozsiahly rozvoj a z pôvodnej dediny s 1200 obyvateľmi je dnes obec s 6500-7000 obyvateľmi a schváleným návrhom na vznik 50-tisícového mesta. Podľa starostu však tento mohutný rozvoj iba obytných zón realizovali spôsobom neodbornej a nekoncepčnej výstavby a nekoordinovaného schvaľovacieho procesu, ktorý má dnes za následok devastačný proces.

Prípad starostu Chorvátskeho Grobu, ktorý sa rozhodol abdikovať okrem iného i pre nekoncepčnú a nekoordinovanú výstavbu v obci, je jeden z ojedinelých na Slovensku. Uviedol to pre agentúru SITA predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Dvonč. Ten sa chce so starostom Miroslavom Marynčákom (NEKA) stretnúť a prediskutovať s ním, ako by sa dala situácia riešiť. „Rád by som sa s ním stretol a oboznámil sa s týmto prípadom a rozobrali by sme možnosti, či sa mu nedá nejako pomôcť,“ povedal Dvonč. Aké možnosti pomoci sa núkajú, však spresniť nevedel, keďže nepozná situáciu v Chorvátskom Grobe, pre ktorú sa Marynčák rozhodol abdikovať. „Určite by som však nevolil takýto unáhlený záver,“ dodal predseda ZMOS-u.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Dvonč