Starosta Tübingenu chce vracať utečencov aj do Sýrie

Utečenci
Foto: ilustračné, SITA/AP

BERLÍN 6. augusta (WebNoviny.sk) – Utečenci, ktorí sa v Nemecku dopustia násilného trestného činu, by mali byť odsunutí aj do Sýrie. V rozhovore pre denník Stuttgarter Zeitung to povedal starosta mesta Tübingen Boris Palmer.

Na otázku, ako by bolo treba zaobchádzať s násilníckymi mladými utečencami, politik strany Zelených uviedol: „Ťažká otázka. Existujú spôsoby správania, na základe ktorých človek stratí právo na pobyt a ochranu. Ak niekto nedodržiava základné pravidlá, sme oprávnení povedať – na vás sa právo na azyl už nevzťahuje.“

Keďže Sýrčanov nie je možné posielať do krajín, v ktorých prvýkrát vstúpili na územie Európskej únie, jediným riešením podľa Palmera je odsun do domovskej krajiny. Na pripomienku, že by to mohlo byť životu nebezpečné, Palmer reagoval slovami: „Aj v Sýrii sa nájdu oblasti, ktoré nie sú vo vojne. Ako vysvetlím rodine obete, že páchateľ je stále tu, aj keď bol agresívny? V tomto prípade je odpoveď ‚V Sýrii to je nebezpečné‘ neuspokojivá.“

Predsedníčka Zelených Simone Peterová uvedený postoj svojho straníckeho kolegu dôrazne odmietla. „Klasický palmerovský nezmysel,“ napísala dnes na Twitteri. „Medzinárodné právo zaručuje osobám utekajúcim pred občianskou vojnou právo na ochranu,“ dodala.

Šéfka poslaneckého klubu Zelených v Spolkovom sneme Britta Hasselmannová označila Palmerove slová za „cynické“. „Z Tübingenu je ľahko premýšľať o tom, či a kam by sa v Sýrii dalo deportovať,“ uviedla na Twitteri. Palmer by mal podľa nej o svojich výrokoch viac premýšľať, inak ho môže prekvapiť „potlesk z nesprávnej strany“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom