Starostka Barcelony vyzvala španielskeho premiéra, aby odstúpil z funkcie

Ada Colau
Starostka Barcelony Ada Colau Foto: SITA/AP

BARCELONA 1. októbra (WebNoviny.sk) – Starostka Barcelony Ada Colau vyzvala španielskeho premiéra, aby odstúpil z funkcie.

Mariano Rajoy by tak podľa nej mal urobiť po násilnom zakročení polície proti referendu o nezávislosti Katalánska od Španielska.

Zastavenie policajnej akcie

Ak je toto demokracia, mali by ste zastaviť policajnú akciu a môžeme viesť dialóg, ktorý potrebujeme,“ vyhlásila politička, ktorá nemohla hlasovať v referende, keďže ju polícia nevpustila do volebnej miestnosti.

Izraelská politička Ksenia Svetlova, ktorú pozvali Katalánci, aby sledovala referendum, povedala, že ju zásah polície gumenými nábojmi proti neozbrojeným podporovateľom plebiscitu šokoval.

Očakávali demokratický proces

Vyhlásila, že takéto konanie v Európe nečakala a dodala, že na mieste videla zranených a krvácajúcich ľudí. „Očakávali sme normálny demokratický proces. Vieme, že je tu veľa policajtov, no mali by ste rešpektovať ľudí, ktorí chcú voliť, i keď máte na referendum iný názor,“ povedala Svetlova.

Hovorca katalánskej vlády uviedol, že španielska polícia pri snahe zabrániť referendu zranila 337 ľudí, niektorých z nich vážne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mariano Rajoy