Starostka Paríža chce v meste oficiálny tábor pre migrantov

Utečenci
Foto: ilustračné, SITA/AP

Paríž 31. mája (WebNoviny.sk) – Starostka Paríža Anne Hidalgová v utorok oznámila, že v meste vybuduje prvé oficiálne prijímacie a ubytovacie centrum pre migrantov. Opatrenie má predísť vytváraniu provizórnych táborov, ktoré vo francúzskej metropole vznikajú čoraz častejšie, oznámila agentúra DPA.

Jedno z takýchto osídlení vyrástlo za posledné dni v parku Jardins d’Éole v severnej časti centrálneho Paríža. Približne 700-800 ľudí tam žije v podmienkach, ktoré Hidalgová označila za neprijateľné.

Starostka na dnešnej tlačovej konferencii uviedla, že v súčasnosti sa vyhodnocuje vhodnosť niekoľkých možných lokalít, potenciálne využiteľných pre migrantov. Podľa jej slov by malo nové zariadenie začať fungovať v čo najkratšom možnom čase. Zatiaľ nie je jasné, aká bude jeho kapacita. Okrem ubytovania bude migrantom poskytovať aj poradenské a prekladateľské služby.

Ako inšpirácia bude slúžiť oficiálny tábor v blízkosti severofrancúzskeho prístavu Calais, do ktorého úrady presídli obyvateľov tamojšieho neslávne známeho „divokého“ tábora nazývaného Džungľa. Starostka Paríža v tejto súvislosti vyjadrila presvedčenie, že je v rozpore s francúzskymi hodnotami, ak sa neposkytne pomoc utečencom v núdzi.

Parížska polícia za posledný rok vypratala niekoľko provizórnych táborov; nové však zvyčajne vzniknú v priebehu niekoľkých týždňov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom