Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Komunalne volby, obce, starosta
Foto: SITA/Dušan Hein
29. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Starostovia budú musieť mať aspoň stredoškolské vzdelanie

BRATISLAVA 29. mája (WEBNOVINY) – Starostovia a primátori by mali mať minimálne stredoškolské vzdelanie. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu poslancov Smeru-SD Dušana Bublavého, Ľubomíra Petráka a Antona Martvoňa, ktorý vo štvrtok spolu s volebnými kódexmi schválil parlament.

„Predpokladom na výkon funkcie starostu je získanie aspoň stredného vzdelania,“ uvádza sa v návrhu. Vzdelanostné minimum sa bude týkať starostov a primátorov už v nadchádzajúcich jesenných komunálnych voľbách.

Zodpovednosť za peniaze žiada vzdelanie

Pozmeňujúci návrh zavádza povinnosť kandidáta preukázať, že spĺňal predpoklady pre výkon funkcie, o ktorú sa uchádza. Pri registrácii bude musieť predložiť kópiu dokladu o získanom vzdelaní, minimálnym požadovaným vzdelaním bude stredné vzdelanie. Dokladom o získanom strednom vzdelaní je podľa školského zákona vysvedčenie o záverečnej skúške alebo výučný list.

Požiadavku minimálne stredného vzdelania pre kandidátov na starostu alebo primátora navrhol ešte pred Smerom predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Zajac. Funkcia starostu je podľa neho výkonnou funkciou, v ktorej rozhoduje o verejných financiách. Takáto funkcia vyžaduje aspoň základné vedomosti o organizačnej a riadiacej práci ako aj o finančnom hospodárení.

Obce a ich štatutári, primátori a starostovia majú taktiež významné kompetencie, ktoré na nich previedol štát. „Sláva, hosana, malo to zmysel,“ povedal po prednesení pozmeňujúceho návrhu Smeru Zajac. Podľa neho negramotní starostovia, ktorí nevedia podpísať príkazy na úhradu alebo prečítať zápisnice zo zastupiteľstiev, nemajú vo funkciách čo robiť.

ZMOS považuje rozhodnutie za nelogické

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Dvonč vzdelanostný cenzus pre starostov a primátorov rešpektuje, no zdá sa mu nelogický. Ako povedal dnes po 25. sneme ZMOS, diskusia o úrovni vzdelania prebieha aj v združení, pričom naň majú rozdielne názory. V stredu 28. mája na sneme ZMOS-u bolo skúšobné hlasovanie, pričom takmer všetci delegáti hlasovali za vzdelávanie.

„Zabezpečujeme originálne kompetencie a prenesený výkon a na ten by mali mať (starostovia a primátori, pozn. SITA) nejaké vzdelanie, úplné stredné alebo stredné je pritom maximálna hranica,“ povedal Dvonč. Nezdá sa mu to však logické v prípade, že starosta vie pracovať a občania si ho želajú. „Je to dôsledok a riziko vzdelanostného cenzusu,“ dodal s tým, že to rešpektujú, „jednoducho je to poslanecký návrh“.

Ako Dvonča doplnil prvý podpredseda ZMOS-u Michal Sýkora, z ich strany je to tak, že sa tomu nebránia. Je to podľa jeho slov otázka na parlament, aby to bolo v súlade so všetkými príslušnými listinami. „Nebránime sa tomu, máme iné problémy, ktoré musíme riešiť,“ povedal.

NOVA chce návrh napadnúť na ústavnom súde

Poslanci NR SR za stranu NOVA chcú vzdelanostný cenzus pre starostov a primátorov napadnúť na ústavnom súde. Ako povedal vo štvrtok na tlačovej besede predseda NOVA Daniel Lipšic, pripravia návrh podania a verí, že získa potrebných 30 poslaneckých podpisov. Zavedenie vzdelanostných cenzov pre starostov a primátorov v schválenom znení sú podľa Lipšica ohrozením základných princípov demokracie.

„Je to zjavne protiústavné. Budeme iniciovať podanie na ústavný súd. Demokracia je založená na tom, že väčšina rozhoduje vo voľbách. Väčšina si môže zvoliť kohokoľvek. Akékoľvek vzdelanostné alebo majetkové podmienky pre priamo volené funkcie sú návratom do minulých storočí,“ povedal Lipšic.

Vzdelanie konkrétneho starostu riešil v roku 2011 aj denník Nový Čas. Na svojej stránke Čas.sk sa zmienil o starostovi Richnavy pri Gelnici, Vladimírovi Pokutovi, ktorý sám priznal, že nemá maturitu, no zároveň tvrdil, že čítať aj písať vie. Video, na ktorom sa vtedy novozvolený starosta Pokuta ujíma funkcie, obletelo internet. Starosta mal podľa videozáznamu ťažkosti pri čítaní prísahy, čo napokon napravila jedna z prítomných žien.

Video: Nepodarený sľub starostu Richnavy

https://www.youtube.com/watch?v=1xp–amEPRA

Politika je podľa Rybníčka služba

Za zbytočnú a protiústavnú považuje primátor Trenčína Richard Rybníček podmienku stredného vzdelania pre starostov a primátorov, ktorú vo štvrtok spolu s volebnými kódexmi schválil parlament.

„Politika je služba, nie povolanie. To sa nedá vyštudovať. V slobodnej krajine má právo kandidovať každý, kto je svojprávny, bez ohľadu na vzdelanie. Je vyjadrením slobodnej vôle ľudí, koho si za starostu alebo primátora vyberú,“ uviedol Rybníček.

Zároveň upozornil na to, že zákonodarný zbor predpísal vzdelanie starostom a primátorom, ale nie poslancom, ktorí majú v samosprávach často rozhodujúce slovo. „Napríklad o rozpočtoch obcí a miest rozhodujú poslanci, nie starostovia alebo primátori,“ dodal Rybníček.

Odporúčané články

Strany budú môcť na kampaň minúť najviac tri milióny eur Exminister Simon novelu Smeru o psoch považuje za buzeráciu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...