Aktualizované: Starostovia píšu na ministerstvá, žiadajú zastaviť výrub v lesoch v okolí Bratislavy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ťažba dreva
Foto ilustračné, SITA/Gabriel Lipták.
  • aktualizované 1. februára, 16:06

BRATISLAVA 1. februára (WebNoviny.sk) – Starostovia niektorých bratislavských mestských častí žiadajú zastavenie výrubu v lesoch v okolí hlavného mesta SR Bratislavy.

Píšu na ministerstvá

Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes, starostovia Karlovej Vsi (Dana Čahojová), Devína (Ľubica Kolková) a Dúbravky (Martin Zaťovič) sa listom obrátili na ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú, ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa i na riaditeľa štátneho podniku Lesy SR Mariana Staníka.

Lesy v okolí hlavného mesta sú podľa starostov prírodné prostredie pre rekreáciu. „Program starostlivosti o lesy v okolí Bratislavy nedostatočne zohľadňuje ich rekreačný význam a ekologickú hodnotu. Aby mohli plniť tieto funkcie je okrem iného podstatné, aby v lesoch boli pestované pôvodné druhy drevín a nie monokutúry nepôvodných stromov na plantážach, čo sa, žiaľ, ešte stále deje najmä v lužných lesoch pri Dunaji,“ spomenula starostka Devína Ľubica Kolková.

Zmena v plánovaní výrubu stromov

Starostovia Karlovej Vsi, Dúbravky a Devína žiadajú, aby ministerstvo pôdohospodárstva, pod ktorý patrí štátny podnik Lesy SR, zverejnilo v otázke plánovanej ťažby v prvom štvrťroku 2018 ťažbovú mapu. Podľa starostov je dôležité, aby sa verejnosť dozvedela, kde a kedy sa bude ťažiť drevo a v akom objeme.

Rovnako žiadajú zverejnenie Programu starostlivosti o lesy, najmä časti, v ktorej je uvedený popis porastov a plán hospodárskych opatrení.

„Štátny podnik Lesy SR by mal úplne vylúčiť ťažbu v ekologicky najviac citlivých a rekreačne významných lokalitách. Dôležité je ponechať na dožitie esteticky a ekologicky cenné jedince drevín, najmä staršie a mohutné jedince duba a ostatných domácich listnatých stromov,“ mieni starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Tri mestské časti žiadajú zmeny v značení plánovaného výrubu stromov. Heldes v tlačovej správe uvádza, že v Mestských lesoch v Bratislave sa na rozlohe 3100 hektárov ťaží 7000 metrov kubických dreva ročne, štátne lesy na rozlohe 4100 hektárov ťažia takmer 17 000 metrov kubických dreva.

„Kým na území mestských lesov sú všetky lesy vyhlásené ako rekreačné, na pozemkoch v správe štátneho podniku Lesy SR je veľká časť lesov určená pre ťažbu,“ uvádza karloveský hovorca.

Stanovisko ministerstva pôdohospodárstva

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vo svojom štvrtkovom stanovisku pre agentúru SITA uvádza, že záujmom ministerstva aj štátnych lesov je posilnenie rekreačnej funkcie lesov v okolí Bratislavy. „Všetci chceme, aby sme mali pekné a zdravé lesy, kam chodíme oddychovať,“ pripomína Michal Feik z tlačového oddelenia ministerstva.

„V spolupráci s Lesmi Slovenskej republiky aj s občianskymi združeniami sme sa dohodli na vytvorení odbornej diskusnej platformy, ktorá bude riešiť aj také témy ako spôsob starostlivosti o lesy, ochranu či ťažbu. Týka sa to najmä exponovaných rekreačných zón pri hlavnom meste,“ dodal Feik s tým, že štátny podnik Lesy SR koncom januára prvýkrát v histórii zverejnil podrobné informácie o plánovaných hospodárskych opatreniach v lesoch v okolí Bratislavy.

„Verejnosť sa tak má možnosť dozvedieť nielen kde a kedy budú práce, ale aj aký je ich účel. Zároveň sme sa dohodli, že v lokalite Vydrice a Devínskej Kobyly štátne lesy pozastavia ťažbu, aby sme našli nový spôsob hospodárenia a starostlivosti o les,“ ukončil Feik. Informácie nájdu záujemcovia na adrese http://www.mpsr.sk/index.php?navID=1&navID2=1&sID=37&id=12501.

Programy je možné pripomienkovať

Ako vo štvrtok pre agentúru SITA uviedol hovorca Ministerstva životného prostredia SR Tomáš Ferenčák, v súčasnosti môžu návrhy programov starostlivosti o lesy pripomienkovať štátne orgány ochrany prírody a krajiny, najmä odbory starostlivosti o životné prostredie a Štátna ochrana prírody.

„Samotné programy však schvaľujú orgány štátnej lesnej správy, teda pozemkový a lesný odbor príslušného okresného úradu,“ poznamenal s tým, že tieto pripomienky v praxi veľakrát nie sú premietnuté do programov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gabriela MatečnáLászló SólymosMarian Staník
Firmy a inštitúcie Lesy SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR