Štart super G posunuli na štvrtok, Žampovci viac trénovali

Beaver Creek
Foto: SITA/AP

BEAVER CREEK 5. februára (WEBNOVINY) – Na stredu naplánovaný superobrovský slalom mužov v rámci majstrovstiev sveta v alpských lyžiarskych disciplínach v americkom Beaver Creeku presunuli na štvrtok na 19.00 hodín SEČ.

Majstrovi sveta patria hodnotné podmienky

Z pôvodného štvrtkového programu vypadol druhý tréning zjazdu mužov. Ženy odštartujú svoj posledný tréning pred piatkovými pretekmi v zjazde o 21.30 hodín SEČ. Tento nový program na štvrtok predostreli organizátori po stredajšom zlyhaní počasia, keď preteky v super G nebolo možné spustiť v pôvodnom termíne pre silné sneženie, vietor a hmlu na zjazdovke Birds of Prey.

„Predpoveď počasia bola o niečom inom ako skutočnosť. Front sa mal prehnať cez dejisko MS o čosi skôr. Férové a regulárne preteky v stredu nebolo možné usporiadať. Chceme majstra sveta, ktorý vzíde z hodnotných podmienok,“ ozrejmil pre ORF pretekový riaditeľ FIS Markus Waldner.

Žampovci uvítali neotáľanie s odkladom

Na pôvodne stredajší super G boli nachystaní aj bratia Adam a Andreas Žampovci, jediní mužskí zástupcovia Slovenska na svetovom šampionáte v Colorade. Aj oni sa teda museli zmieriť s 24-hodinovým odkladom prvej svojej súťaže na MS 2015.

„Sme pripravení na takéto zmeny z kolotoča Svetového pohára. Dobre, že to organizátori rozhodli radšej skôr a neodsúvali možný začiatok pretekov po polhodine. Takto sme sa mohli dostať rýchlejšie na izby a oddychovať. Popoludní sme mali ešte tréning v posilňovni,“ informoval z dejiska MS tréner Tomáš Žampa.

Nóri Svindal a Jansrud chcú férové preteky

Jednodňový posun privítal aj Nór Aksel Lund Svindal, pre ktorého mal byť super G vôbec prvou súťažou v aktuálnej sezóne po októbrovej futbalovej nehode a nútenej pauze po roztrhnutí achilovky.

„Zrušenie pretekov v stredu bolo v poriadku, lebo na zlepšenie počasia to určite nevyzeralo,“ vravel pre akreditované médiá päťnásobný majster sveta Svindal. Jeho krajan a jeden z favoritov pretekov Kjetil Jansrud pre server ORF podotkol: „Správne rozhodnutie. Chceme férové preteky, v ktorých bude môcť každý z nás predviesť svoje majstrovstvo.“

Úvod stretnutia venujú spomienke

Úvod štvrtkových pretekov super G mužov bude patriť pietnej spomienke na dvoch mladých zjazdárov, ktorí v januári zahynuli pri páde lavíny. Pred prvým súťažiacim sa spustí dolu svahom „čestný“ jazdec, prítomní budú aj rodičia amerických obetí tragédie z Rakúska neďaleko Söldenu, 20-ročného Ronnieho Berlacka a 19-ročného Brycea Astleho.

Obaja patrili k nádejam reprezentácie USA, Berlack bol predjazdcom v decembrových pretekoch Svetového pohára v Beaver Creeku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaAksel Lund SvindalAndreas ŽampaKjetil Jansrud