Štartuje motoristická anketa Najhoršia diera na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bez názvu
Foto: Vytlky.sk

BRATISLAVA 24. apríla (WBN/PR) – Projekt Výtlky.sk, ktorý už 3. rok úspešne monitoruje stav ciest v Českej republike, tento rok ohlásil medzinárodnú pôsobnosť. Svoj potenciál ponúkne aj slovenským a maďarským motoristom a správcom ciest. Web Vytlky.sk a mobilné aplikácie pre smartphony pomôžu monitorovať cestné úseky s nebezpečnými výtlkmi. Projekt je založený na koncepte efektívnej spolupráce medzi vodičmi a cestármi.

• Slovensko hľadá najhoršiu dieru v republike

Portál Výtlky.sk umožňuje nespokojným vodičom upozorňovať na zničené cestné úseky s nebezpečnými výtlkmi. Jeho cieľom však nie je upozorňovať na kritický stav ciest. Výtlky.sk ponúkajú nástroj pre efektívnu komunikáciu medzi vodičmi a cestármi.

Projekt Výtlky.sk sme chceli trochu odľahčiť, či už vizuálnym štýlom alebo výzvou: „Žerú ťa? Nahlás ich!“ Vyzývame motoristov k nahlasovaniu cestných úsekov, ktoré sú v dezolátnom stave a výtlkov, ktoré ich štvú,“ hovorí Peter Čaník, autor projektu. „Od samého počiatku projektu však zdôrazňujeme, že cestári a vodiči stoja na rovnakej strane barikády, a projekt Výtlky.sk má zjednodušiť komunikáciu medzi nimi.“ dodáva Peter Čaník.

• Výtlky.sk sa predstaví na bratislavskom autosalóne v stánku Zelenej vlny

Projekt Výtlky.sk sa predstaví aj v informačnom stánku Zelenej vlny v hale A1 na bratislavskom autosalóne. Autori chcú projekt v priebehu roka podporiť rôznymi súťažami. Ako prvú vyhlasujú anketu o „Najhoršiu dieru v republike“. Motoristi môžu do súťaže na portáli Výtlky.sk prihlásiť ľubovoľný cestný úsek alebo výtlk a verejnosť vyberie hlasovaním ten najhorší.

Domnievam sa, že pozitívne ohlasy, akým sa Výmoly.cz tešia v Českej republike aj medzi správcami ciest, svedčia o tom, že autorom projektu Výmoly.cz skutočne nejde o bulvarizáciu témy alebo konfrontáciu, ale o čo možno najefektívnejšiu spoluprácu medzi motoristami a cestármi,“ uzatvára Ľuboš Kasala, manažér dopravného vysielania RTVS (Zelená vlna a Pozor, zákruta!), ktoré je mediálnym partnerom projektu. Na konci sezóny budeme v rámci projektu Výtlky.sk oceňovať nielen najaktívnejších „výtlkárov“ (motoristi, ktorí nahlasujú výtlky), ale tiež najaktívnejších správcov ciest.

• Úspechy projektu Výtlky

Projekt Výmoly.cz v Českej republike za minulý rok evidoval viac ako 850 nahlásených cestných úsekov s výtlkmi. Výsledný celorepublikový priemer ich opráv dosiahol 39 %, pričom najaktívnejší kraj dosiahol až 53 %, za čo si od českej Nadácie poisťovne Generali odniesol ocenenie. „Teraz budeme s veľkým očakávaním sledovať tohtoročné výsledky tiež v rámci medzinárodného porovnania, pretože projekt tento rok spúšťame na Slovensku, v Českej republike aj v Maďarsku,“ hovorí autor projektu Peter Čaník.

• Cestári v Česku: Projekt Výtlky funguje a je pre nás prínosný

Uvedomujeme si, že cesty v zlom až havarijnom stave sa musia opraviť, i keď v niektorých prípadoch len provizórne. Oproti zabehnutej predstave, nie o každom výtlku cestári okamžite vedia. Napríklad stav ciest tretej triedy v Česku podľa platnej legislatívy kontrolujeme len raz za mesiac, cesty druhej triedy raz za 14 dní. Portál Výtlky je pre nás preto obrovská pomoc. Na základe zasielaných dát sme schopní operatívne určovať priority pre pripravované opravy,“ objasňuje stanovisko cestárov Milan Novák zo Správy ciest Moravskoslezského kraja.

Výmoly.cz pre nás budú určite cenným zdrojom dát aj v tomto roku. Vítame tiež možnosť informovať verejnosť prostredníctvom portálu Výtlky, že konkrétnu opravu plánujeme, alebo že už bola uskutočnená.“

• Monitorovanie stavu ciest v teréne: pomáhajú mobilné aplikácie

Databáza výtlkov vzniká vďaka aktívnym motoristom prostredníctvom webovej aplikácie na www.vytlky.sk, ale aj priamo z terénu prostredníctvom aplikácie pre mobilné telefóny s operačnými systémami iOS a Android. V týchto dňoch vyvíjame aplikáciu Výtlky aj pre mobilné telefóny s Windows Phone 8.

• Ako projekt Výtlky.sk pomáha monitorovať cesty

Projekt Výtlky.sk nie je kritikou cestárov, ale konštruktívnym sprostredkovaním potrebných dát. Pomáha zlepšovať komunikáciu medzi motoristami a cestármi. „Ide o nadviazanie komunikácie a efektívnej spolupráce, čo oceňujú všetky zúčastnené strany,“ zdôraznil Ľuboš Kasala.

Prostredníctvom webovej alebo mobilnej aplikácie nahrávajú jednoducho motoristi na www.vytlky.sk fotografie a videá výtlkov, vrátane ich presnej lokalizácie/polohy a aktualizácie ich stavu. Portál Výtlky.sk umožňuje pri jednotlivých výtlkoch aj sledovanie vývoja v čase. Správcovia ciest majú možnosť na podnety motoristov reagovať, nebezpečné výtlky opraviť, alebo informovať o súvislostiach týkajúcich sa daného cestného úseku. Obe strany – motoristi aj správcovia ciest – sú prostredníctvom projektu Výtlky.sk motivovaní k vzájomnej spolupráci.

• O projekte Výmoly.cz

Projekt Výmoly.cz vznikol na začiatku roku 2011. V septembri rovnakého roku sa stal víťazom prestížnej súťaže Internet Effectiveness Awards a získal Grand Prix – hlavnú cenu súťaže udeľovanú odbornou porotou ako Najefektívnejšie internetové riešenie roka 2011.

V roku 2012 predstavil mobilnú aplikáciu pre platformu iOS, s ktorou v máji 2012 vybojoval 3. miesto na prehliadke mobilných aplikácii AppParade. Na IEA 2012 zabodovali Výmoly.cz v kategórii Auto-Moto a umiestnili sa na 1. mieste.

Výtlky.sk na Slovensku štartujú vďaka podpore poisťovne Generali Slovensko. Mediálnym partnerom je dopravné vysielanie RTVS – Zelená vlna.

• Ďalšie informácie

Webová aplikácia: www.vytlky.sk

Mobilná aplikácia iOS: Výtlky pre iOS

Mobilná aplikácia Android:Výtlky pre Android

Výsledky 2012: Najhoršia diera roka 2012 (ČR)

Sociálne siete: Výtlky na Facebooku, Výtlky na Twitteru, Výtlky na YouTube

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Milan Novák