Šťastná Vlhová prekonala Shiffrinovú druhýkrát po sebe, za polárnym kruhom dostala sobie mláďa

Petra Vlhová
Petra Vlhová dostala vo fínskom Levi do daru sobie mláďa. Foto: SITA/AP

LEVI 11. novembra (WebNoviny.sk) – V ére suverénnej Američanky Mikaely Shiffrinovej od januára 2016 sa našli len tri slalomárky, ktoré vyhrali preteky Svetového pohára dvakrát po sebe. Okrem úradujúcej olympijskej víťazky a trojnásobnej majsterky sveta Shiffrinovej už iba dve Slovenky – Veronika Velez-Zuzulová a Petra Vlhová.

Velez-Zuzulovej sa tento husársky kúsok podaril v januári 2016, keď v rozpätí štyroch dní ovládla dva slalomy v rakúskom Flachau. Jej o 11 rokov mladšia krajanka Petra Vlhová to zvládla na rozhraní dvoch sezón – vyhrala záverečný slalom zimy 2016/2017 v americkom Aspene a triumfovala aj v prvom slalome ročníka 2017/2018 vo fínskom Levi.

V lete tvrdo trénovala

Na marcové víťazstvo z Aspenu nebolo jednoduché nadviazať. Som naozaj rada, že mi to vyšlo. Bol to náročný deň. Mikaela je vždy rýchla. Teraz som však rýchla aj ja,“ uviedla Petra Vlhová podľa oficiálnej stránky Medzinárodnej lyžiarskej federácie fis-ski.com.

Na pripomenutie faktu, že od januára 2016 dominovali vo dvoch ženských slalomoch SP v rade okrem fenomenálnej Shiffrinovej už len ona a jej krajanka Velez-Zuzulová, 22-ročná Liptáčka odpovedala: „Je to úžasné, lebo ako som už povedala, Mikaela je stále veľmi silná a rýchla. Som veľmi šťastná, že som ju mohla zdolať dvakrát po sebe. V lete som tvrdo trénovala, táto sezóna je predsa olympijská. Pre mňa je dnešok najlepší deň.“

Vo fínskom Levi za polárnym kruhom býva peknou tradíciou, že víťazka, resp. víťaz slalomu dostanú do daru sobie mláďa. Formálne si ho prevezmú, dajú mu meno a potom ponechajú na neďalekej farme. Petra Vlhová spočiatku nevedela, aké dá meno svojmu víťaznému sobíkovi, ale neskôr sa rozhodla, že ho pomenuje po otcovi – Igor.

Na olympiádu sa zameria koncom januára

Ambiciózna Liptáčka je aktuálne už trojnásobnou víťazkou pretekov Svetového pohára (Aare 2015, Aspen 2017, Levi 2017). Ako už neraz vravela, stále má najvyššie ambície a túži aj po najcennejšej medaile s prívlastkom olympijská. V dobrej fazóne by sa teda chcela predstaviť najmä vo februári na olympijských tratiach v kórejskom Pjongčangu. Dovtedy na to rozhodne nebude myslieť. „Teraz mám v hlave len Svetový pohár. Na olympiádu sa zameriam až na konci januára,“ vyhlásila Vlhová v rozhovore pre ORF.

Pohľad na súčasné poradie Svetového pohára žien v boji o veľký zjazdársky glóbus je veľavravný. Po dvoch pretekoch je na čele obhajkyňa Shiffrinová o 10 bodov pred Vlhovou a 25 pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou. „Tak na to teraz vôbec nemyslím, veď sezóna sa len začala. Chcem si však udržať dobrú formu čo najdlhšie,“ dodala Vlhová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petra VlhováVeronika Velez-Zuzulová