Štát asi pomôže malým nemocniciam pri mzdách

Richard Raši

BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – Zamestnanci malých nemocníc sa možno predsa len dočkajú zvýšenia svojich miezd. Pomôcť by im mal pritom štát. V rozhovore pre Zdravotnícke noviny to naznačil minister zdravotníctva Richard Raši. „… s prostriedkami na zvýšenie platov pomôžeme. Chceme však záruku, že pôjdu skutočne na zvýšenie miezd a nerozplynú sa niekde inde… Určite však pomôžeme – cielene na platy,“ povedal pre týždenník Raši. Podľa neho pritom vedenie asociácie malých nemocníc potvrdilo, že je schopné takého záruky dať. Jej predstavitelia už dávnejšie vyhlasovali, že ak dostanú viac zdrojov z poisťovní, všetky ich posunú na rast miezd.

Na otázku, či sú rokovania na takej ceste, že by zvýšenie zo strany Všeobecnej zdravotnej poisťovni mohli byť 4 %, minister odpovedal, „určite áno“. Zároveň však dúfa, že ak by nemocniciam pridala štátna poisťovňa, podobný krok spraví aj najväčšia súkromná poisťovňa Dôvera. „Je to potrebné, je to tretina trhu,“ skonštatoval pre Zdravotnícke noviny.

Samotná Všeobecná zdravotná poisťovňa pre agentúru SITA uviedla, že od začiatku tohto roka do konca marca sa s ústavnými zdravotníckymi zariadeniami dohodla na rovnakých cenových podmienkach ako v predchádzajúcom roku. „Všeobecná zdravotná v priebehu februára začína rokovať o nových cenových podmienkach platných od 1. apríla 2010. Pri uzatváraní zmlúv na ďalšie obdobie bude zohľadňovať zákonom stanovené kritériá,“ dodala hovorkyňa poisťovne Petra Balážová.

Najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera sa na zvyšovanie platieb nechystá. Podľa jej predstaviteľov na ňu nebola vznesená ani žiadna takáto požiadavka. Na pondelkovej tlačovej besede Dôvera deklarovala, že žiadne plošné zvyšovanie platieb tento rok pre krízu neplánuje.

Všetky podrobnosti ohľadne navýšenia finančných prostriedkov pre malé nemocnice by mal minister oficiálne oznámiť v utorok 2. februára na stretnutí s odborármi po rokovaní odvetvovej tripartity. Na pokojné protestné zhromaždenie sa pritom na ministerstvo chystá asi 100 predstaviteľov odborových organizácií lôžkových zdravotníckych riadení. Dôvodom sú práve problémy pri zvyšovaní miezd pracovníkov malých nemocníc.

Tie mali na základe rozhodnutia rozhodcu rásť v dvoch etapách, k 1. septembru minulého roka a k začiatku marca tohto roka. V oboch prípadoch si zdravotnícki zamestnanci mali polepšiť o 4 % a nezdravotnícki o 3 %. Zdravotnícke zariadenia združené v Asociácii nemocníc Slovensku však takýto krok dlhodobo odmietajú a odvolávajú sa na nízke platby zo strany zdravotných poisťovní.

Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb rokoval so zdravotníckymi zariadeniami o zvyšovaní miezd už od júna 2008. Odborári pôvodne žiadali, aby si zdravotnícki pracovníci prilepšili o 10 % a nezdravotnícki o 7 %. Neskôr však priznali, že sú ochotní svoje požiadavky obmedziť. Odmietli však prepad miezd v zdravotníctve.

Na rozdiel od malých nemocníc je situácia ohľadne rastu miezd vo fakultných nemocniciach pokojnejšia. Prezident ich asociácie Jaroslav Šajty potvrdil, že rozhodnutie rozhodcu budú rešpektovať. Ten nariadil, aby sa mzdy zvyšovali o 2,5 % po dvakrát, k 1. novembru vlaňajšieho roka a k začiatku apríla 2010.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Raši