Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Upratovanie
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková
29. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Štát by mal podľa liberálov upratovať len so svojimi ‘luďmi’

BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) – Štátne inštitúcie ako aj mestá a obce by nemali na upratovacie a čistiace práce objednávať externé firmy, čistotu verejných priestranstiev i vnútorných priestorov by mali zabezpečovať len vlastnými zamestnancami. V novele zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy to navrhujú poslanci Národnej rady SR za SaS Lucia Nicholsonová a Jozef Mihál.

“Dôvodom predloženia tohto návrhu zákona je súčasný stav, keď v podmienkach štátnych a obecných, respektíve mestských inštitúcií sa vynakladajú neúmerne vysoké sumy na čistiace a upratovacie práce vonkajších priestranstiev, chodníkov, námestí, zelene ako aj v interiéroch budov formou outsourcingu, teda dodávateľským spôsobom,” vysvetľujú opoziční poslanci.

Špinavšie mestá i obce a menej práce

Dôsledkom tohto nevhodného prostredia je podľa Nicholsonovej a Mihála vysoká finančná náročnosť celého procesu, zbytočný medzičlánok v podobe dodávateľských firiem a zbytočne menej pracovných miest.

“Výsledkom sú špinavšie obce, špinavšie mestá a viac ľudí na rôznych sociálnych dávkach, čo ešte viac zaťažuje verejné financie. Čo je na celej veci podstatné, dodávateľské firmy inkasujú za dodané služby sumy ako za mimoriadne sofistikované činnosti a svojim zamestnancom vyplácajú mzdy na úrovniach blízkych minimálnej mzde. Zodpovedanie otázky, čo sa asi deje s tým finančným rozdielom ponechávame na úsudok každého, kto sa týmto návrhom zákona bude zaoberať,” konštatujú poslanci.

Viac miest pre ľudí bez kvalifikácie

Nicholsonová a Mihál chcú preto zakázať štátnym inštitúciám, obciam a mestám obstarávať čistiace a upratovacie práce dodávateľským spôsobom. “Čím sa odstráni parazitujúci medzičlánok a zabezpečí sa viac čistoty na verejných priestranstvách a viac pracovných miest predovšetkým pre ľudí bez potrebnej kvalifikácie a teda ťažšie uplatniteľných na trhu práce.

Nemožno akceptovať súčasný stav, keď najzákladnejšiu úlohu samosprávy – čistenie verejných priestranstiev, nahrádzajú dobrovoľníci, často s vysokoškolským vzdelaním, ktorí sa už na katastrofálny stav verejných priestranstiev nedokážu pozerať. Odmenou je im v najlepšom prípade spoločná fotografia s príslušným primátorom na záver takejto bezplatnej brigády ako pamiatka pre potomkov na pomery, aké tu dnes vládnu,” uzatvárajú poslanci za SaS.

Parlament sa návrhom bude zaoberať na októbrovej schôdzi.

Odporúčané články

Smer stratil väčšinu, v parlamente by chýbali SDKÚ aj SaS Do Sulíkovej strany vstúpila bojovníčka za práva LGBTI osôb

Témy

Diskusia

J57 Nepísalo sa kdesi, že určité IT spoločnosti financujú určité strany? karol214 Pozoruhodný nápad od "liberálov" ... nabudúce zakážeme čo? ... trebárs nákup stravovania (nech si úradníci sami varia) alebo it služieb? ... veď aj programovať by mohol "štát" vo vlastnej réžii :) ... nie že by som sa chcel zastávať podvodných... J57 Nepísalo sa už viackrát v masmédiách, že rôzne firmy a zdravotnícke zariadenia boli tunelované prostredníctvom upratovacích a strážnych služieb? Čo je na tom pravdy? Štát by mal upratať po krátkom pobyte vo vláde liberálov taký bordel tu narobili.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...