Štát by sa mal situácii postaviť čelom a nebrať podnikateľov za rukojemníkov, myslia si maloobchodníci

Obchod
Maloobchodníci boli od marca 2020 zatvorení spolu viac ako 200 dní, čo je takmer 7 mesiacov. Foto: ilustračné, Thinkstock

Už od novembra 2020 maloobchodníci počúvajú debatu o prijatí univerzálneho odškodňovacieho zákona, ktorý by im mal aspoň čiastočne kompenzovať straty spôsobené núteným zatvorením prevádzok pre pandémiu. Teraz sa dozvedeli, že sa maloobchod stal rukojemníkom v spore o prijatie štátneho rozpočtu na tento rok.

Maloobchod aj napriek tomu podľa Iniciatívy slovenských maloobchodníkov (ISKM) stále dúfa, že pomoc príde okamžite a za celé obdobie zatvorenia prevádzok. Bez toho to mnohí nemusia v najbližšom období v ich biznise prežiť.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Nechceme nič navyše, iba to, čo nám právom patrí. Štát sa má k situácii postaviť čelom a nebrať si podnikateľov za rukojemníkov v politickom spore,“ uviedol v stredu predseda iniciatívy Daniel Krakovský.

Z prísľubu nič nezostalo

Prevádzky maloobchodu boli počas druhej vlny zatvorené štyri mesiace a zo strany štátu sa nedočkali žiadnej ďalšej podpory. Kým v zahraničí bežne prichádzali s novými opatreniami aj nové podporné schémy, na Slovensku sa na podnikateľov podľa ISKM absolútne zabudlo.

„Naozaj nevieme, čím sme si zaslúžili absolútnu ignoráciu zo strany vládnych predstaviteľov,“ pokračoval Krakovský.

Ešte v januári ISKM absolvovala rokovania s vtedajšími ministrami hospodárstva, práce aj financií a dostala prísľub rýchleho riešenia situácie. Reálne však podľa ISKM štát na vývoj pandémie vo forme prijatia nových kompenzačných schém vôbec nezareagoval, a to ani po rekonštrukcii vlády.

S dlhmi sa budú boriť roky

Maloobchodníci boli od marca 2020 zatvorení spolu viac ako 200 dní, čo je takmer 7 mesiacov zo 14-tich za celé obdobie. Za tento čas vygenerovali množstvo dlhov, s ktorými budú zápasiť najbližšie roky. Pokiaľ štát zatvoril prevádzky, mal ich podľa ISKM odškodniť, na čo sa podnikatelia spoliehali.

„Nikto nežiada, aby boli dlhy zaplatené v plnom rozsahu, ale nie je možné, aby od toho dal štát ruky preč a tváril sa, že sa ho to netýka,“ uzavrel Krakovský.

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov združuje viac ako 100 nepotravinových maloobchodných spoločností, od najmenších prevádzok zamestnávajúcich niekoľko zamestnancov až po veľké siete s tisíckami zamestnancov. Maloobchod zamestnáva v SR približne 300-tisíc ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel Krakovský
Firmy a inštitúcie ICM Iniciatíva slovenských maloobchodníkovVláda SR