Štát chce proti daňovým únikom nasadiť aj 'firmy-agentov'

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, euro
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Štát bude pri odhaľovaní daňovej trestnej činnosti využívať aj krycie obchodné spoločnosti. Avizujú to predstavitelia vlády, ktorí pripravujú balíček 30 nových opatrení zameraných na boj proti daňovým únikom.

Ako na pondelňajšej spoločnej tlačovej konferencii s ministrom financií Petrom Kažimírom a šéfom rezortu spravodlivosti Tomášom Borecom uviedol minister vnútra Robert Kaliňák, cieľom tohto opatrenia bude začleniť firmu do reťazca najmä pri karuselových obchodoch. „Je to v podstate právnická osoba – agent, keď to poviem jednoducho,“ dodal. Zároveň by sa malo umožniť využívať pri odhaľovaní daňovej trestnej činnosti aj inštitút agenta.

Nové opatrenia na boj proti daňovým únikom

Medzi ďalšie opatrenia, ktoré majú napomôcť v boji s daňovými únikmi a ktoré majú byť súčasťou návrhov putujúcich do medzirezortného pripomienkového konania, patrí podľa Kaliňáka napríklad aj rozšírené vzdelávanie o hospodárskej trestnej činnosti v rámci policajného zboru a prenesenie niektorých úloh pri odhaľovaní tejto činnosti na nižšie zložky polície.

Predĺžiť by sa tiež malo trvanie zadržania neobvyklých operácií zo 48 hodín na 120 hodín a vytvoriť by sa malo jednotné analytické centrum, ktoré by malo výrazne zjednodušiť výmenu informácií o podozrivých transakciách a subjektoch.

Kontrola bude zameraná najmä na podvody

Minister financií Peter Kažimír zároveň avizuje, že kontrolná činnosť finančnej správy sa bude v nasledujúcom období zameriavať najmä na podvody pri spotrebných daniach, kľúčovo pri pohonných látkach. Zaviesť by sa mal aj systém automatického zasielania upozornení daňovým subjektom o ich podlžnostiach voči štátu.

Informáciu napríklad o nedodržanom termíne na uhradenie dane tak v budúcnosti budú zrejme dostávať elektronicky. Zavádzať sa majú aj ďalšie opatrenia súvisiace s povinnosťou predložiť daňovú evidenciu pri zlučovaní firiem.

Upraviť sa tiež majú podmienky pri nadmerných odpočtoch na dani z pridanej hodnoty pri hotovostných transakciách. Minister Kažimír však tvrdí, že nemá ísť o obmedzenie sumy pre hotovostné operácie ako také. Skôr podľa neho pôjde o zmeny v kontrolnom výkaze pre daň z pridanej hodnoty, kde sú hotovostné platby v súčasnosti vykazované v kumulovanej podobe, čo podľa neho niektorí podvodníci zneužívajú.

Doterajšie opatrenia vylepšili príjmy štátu

Kažimír nechcel konkretizovať, o koľko si štát trúfa týmito opatreniami zvýšiť daňové príjmy. Tvrdí, že ide o reakciu na skúsenosti daňovej správy po zavedení prvej série opatrení na boj s daňovými únikmi a tieto opatrenia vyplývajú z reálnych skúseností finančnej správy z posledných mesiacov.

Doterajšie opatrenia za posledné tri roky vylepšili príjmy štátu o 2,1 miliardy eur, preto má podľa ministra financií význam v boji s daňovými únikmi pokračovať. „Rozhodli sme sa pokračovať v tomto súboji, pretože nie sme naivní. Naším súperom je veľmi sofistikovaný nepriateľ, ktorý sa prispôsobuje. Musíme bojovať o to, aby tieto výsledky boli udržateľné,“ dodal Kažimír.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter KažimírRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMV Ministerstvo vnútra SR