Štát chce šetriť na akadémii vied, hrozí odliv mozgov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kríza, peniaze, euro
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) – Prepúšťanie stoviek vedcov, odliv mozgov za hranice a kolaps ústavov.

Takýto osud predpovedajú členovia vedenia našej najväčšej výskumnej inštitúcii, ktorej hrozí výrazné škrtanie peňazí.

Informuje o tom denník Pravda.

Ministerstvo financií v rozpočte na budúci rok navrhuje, aby Slovenská akadémia vied dostala menej takmer o 11 miliónov eur. Aby to mohla akadémia splniť, musela by prepustiť takmer štvrtinu zamestnancov.

Platy vedcov sa znížia

Peter kažimir
Foto: SITA/AP

Denník Pravda má k dispozícii kópiu listu, ktorý napísalo vedenie inštitúcie ministrovi financií.

V ňom jej podpredseda Pavol Šajgalík reaguje na to, že rozpočet Slovenskej akadémie vied (SAV) má byť chudobnejší o 10,6 milióna eur.

V praxi by to znamenalo nielen znižovanie platov vedcov, ale aj prepustenie asi šesťsto pracovníkov.

Minister školstva Dušan Čaplovič, ktorý ešte na jar hovoril o priorite zvýšiť objem peňazí vyčlenených na vzdelávanie a výskum, zatiaľ mlčí.

Peniaze by mala akadémia podľa predstáv ministerstva financií ušetriť najmä na personálnych nákladoch, ktoré by poklesli až o pätinu. Kvôli tomu by musela zo súčasných približne 2 800 zamestnancov prepustiť asi 600, a to proporčne v závislosti od veľkosti jednotlivých ústavov.

Takmer o 14 percent by sa mali znížiť jej transfery a služby. „Navrhované krátenie spôsobí kolaps ústavov, pretože nebudú schopné zabezpečiť bazálny chod, a tým ani byť konkurencieschopné v súťaži o doplnkové zdroje,“ upozornil podpredseda SAV Pavol Šajgalík v liste adresovanom ministrovi financií Petrovi Kažimírovi.

List dostal aj minister školstva

Dusan caplovic
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Rovnaký list dostal aj šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič či minister vnútra Robert Kaliňák.

„Vláda dala do návrhu rozpočtu sumu, ktorá je takmer rovnaká ako minulý rok. Zároveň však hovorí, že musí v zmysle dlhovej brzdy ušetriť zhruba 40 miliónov eur, a práve v tom spočíva ten problém,“ vysvetľuje predseda SAV Jaromír Pastorek.

Zároveň pripúšťa, že si je vedomý, že aj samotné vedenie akadémie bude musieť prísť s vlastnými návrhmi, ako zefektívniť chod inštitúcie. Tá dostala v tomto roku zo štátneho rozpočtu 60,77 milióna eur.

„Pripravované krátenie rozpočtu bolo včera aj jednou z tém zasadnutia Snemu SAV, ktoré rozhodnutím zaviazalo predsedníctvo, aby pokračovalo vo vyjednávaní priaznivejšieho rozpočtu pre akadémiu,“ píše sa v denníku Pravda.

Menší balík peňazí na vedu by podľa Pastoreka nestačil ani na pokračovanie akadémie v hlavných činnostiach a ohrozil by aj niektoré projekty. Na túto možnosť upozornilo vedenie akadémie už aj vládu. Znižovanie platov zamestnancom akadémie by podľa jej vedenia mohlo ešte posilniť odliv vedcov do zahraničia. Ako podpredseda akadémie v liste pripomína, priemerná mzda sa pohybuje na úrovni 820 eur, kým priemerný zárobok v národnom hospodárstve je 805 eur. „Motivovať nadpriemerne vzdelaných mladých pracovníkov pri rozdiele v priemernej mzde vo výške 15 eur pre prácu v SAV je mimoriadne náročné,“ uvádza Šajgalík.

Rozpočet SAV je stále nižší a nižší

Ministerstvo financií sa k situácii zatiaľ nevyjadruje. Jeho šéf Peter Kažimír zatiaľ nepovedal, ani ako zareaguje na námietky vedcov. „Rozpočet vrátane jeho výdavkovej stránky je naďalej predmetom rokovaní, ktoré budú pokračovať až do októbra. Preto by bolo predčasné sa v tejto chvíli vyjadrovať k vašim otázkam,“ uviedol tlačový odbor ministerstva.

Rovnaké stanovisko zaujal aj rezort školstva, ktorý vraj nechce komentovať žiadnu fázu rokovaní. Ubratie peňazí pre akadémiu by zrejme urýchlilo jej transformáciu na verejnoprávnu inštitúciu, ktorú ešte vlani odsúhlasilo jej predsedníctvo aj snem. Tú by mala sprevádzať nová štruktúra inštitúcie či zlučovanie niektorých ústavov z dôvodu šetrenia.

Vedci v akadémii zhodne tvrdia, že už dosiaľ sa výrazne šetrilo, keďže rozpočet SAV sa znižuje z roka na rok. Ďalšie škrty a prepúšťanie si preto nevedia predstaviť, a to obzvlášť pri ústavoch, ktoré majú dvadsať pracovníkov či menej.

Slovensko má problémy s nedostatočným financovaním vedy a výskumu už dlhodobo. Investície do tejto oblasti patria k najnižším spomedzi všetkých krajín EÚ. Ministerstvo školstva sa spolieha na to, že situáciu vo vedeckom výskume zlepší osem nových vedeckých parkov, ktoré by mali vyrásť pri šiestich slovenských univerzitách do konca roku 2015.

Väčšinu z nich uhradí Brusel. Ako však už Pravda informovala, aj pri nich zostáva otvorená otázka prežitia. Do piatich rokov po spustení budú musieť univerzity preukázať, že sú schopné získať peniaze na ich udržanie, a to najmä zo súkromného sektora.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dušan ČaplovičJaromír PastorekPavol ŠajgalíkPeter KažimírRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRSAV Slovenská akadémia vied