Štát dá na budúci rok na zdravotníctvo menej peňazí

Sestry
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 7. októbra (WebNoviny.sk) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) by malo mať v budúcom roku k dispozícií na svoje výdavky 1,37 mld. eur, predpokladá to návrh rozpočtu verejnej správy, ktorý schválila vláda. V porovnaní s rozpočtom na tento rok ide o pokles, keďže výdavky pre kapitolu predstavovali 1,49 mld. eur.

„My sme s ministerstvom financií diskutovali asi tri mesiace aj v rámci revízie výdavkov Hodnoty za peniaze, takže rešpektujem tento návrh rozpočtu. Bude si vyžadovať významné reštrukturalizačné opatrenia,“ zhodnotil návrh po rokovaní vlády minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Drucker poznamenal, že v návrhu rozpočtu je zahrnutý aj projekt Hodnota za peniaze. „Takže sú vyčíslené šetrenia. Myslím, že je to okolo 150 miliónov eur, ktoré budeme musieť ušetriť v oblasti verejného zdravotného poistenia,“ doplnil šéf rezortu zdravotníctva.

Najväčšia časť výdavkov pôjde na zdravotnú starostlivosť, navrhuje sa na ňu vyčleniť 1,29 mld. eur. V tejto sume sú okrem iného zahrnuté aj platby za poistencov štátu, tie však nie sú v návrhu špecifikované. Na dobudovanie a inováciu záchrannej zdravotnej služby by malo ísť 14,26 mil. eur.

Ďalšie peniaze majú smerovať na tvorbu a implementáciu politík, konkrétne sa navrhuje čiastka 45,26 mil. eur. Na prevenciu a ochranu zdravia sa predpokladá suma 32,62 mil. eur. Príjmy ministerstva sú rozpočtované na 34,96 mil. eur, čo je nárast oproti schválenému rozpočtu na tento rok, kde boli príjmy rezortu vo výške 34,47 mil. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Drucker
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR