Štát dlží ŽSR za posledné roky desiatky miliónov eur

Vlak
Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Štát má voči Železniciam Slovenskej republiky (ŽSR) záväzok z minulých rokov vo výške 73,75 mil. eur. Ide o nekrytú stratu, ktorej výšku uznal protokol o vyhodnotení plnenia Zmluvy o prevádzkovaní železničnej infraštruktúry medzi ministerstvom dopravy a ŽSR.

„V tejto chvíli nie sú v rozpočte disponibilné zdroje na úhradu tohto záväzku,“ informovala agentúru SITA vedúca oddelenia pre vzťahy s verejnosťou na ministerstve dopravy Gabriela Jarošová.

Rezort dopravy má poskytnúť ŽSR v budúcom roku na základe Zmluvy o prevádzkovaní železničnej infraštruktúry celkom 272,5 mil. eur. V rámci návrhu rozpočtu na rok 2014 majú výdavky na úhradu fixných nákladov štátnemu manažérovi železničnej infraštruktúry dosiahnuť 250 mil. eur.

Zvyšných 22,5 mil. eur je kompenzácia finančných dopadov vyplývajúcich zo zníženia poplatku za prístup k železničnej infraštruktúre pre železničných nákladných dopravcov, a to v súlade s rozhodnutím vlády z 10. júla tohto roka o návrhu opatrení na konsolidáciu železničnej nákladnej dopravy SR.

V tomto roku majú ŽSR dostať od štátu 260 mil. eur. „Uvedené finančné prostriedky poskytuje ministerstvo dopravy v súlade so Zmluvou o prevádzkovaní železničnej infraštruktúry na roky 2011 až 2013. K 30. septembru 2013 boli ŽSR poskytnuté finančné prostriedky vo výške 195 mil. eur,“ dodala Jarošová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŽSR Železnice Slovenskej republiky