Štát Illionois zrušil trest smrti

Väznica
Foto: SITA/AP

CHICAGO 10. marca (WEBNOVINY) – Illionis sa stalo v stredu 16. americkým štátom, ktorý zrušil trest smrti. Zákon o zrušení najvyššieho trestu podpísal demokratický guvernér Pat Quinn, ktorý bol sám doteraz stúpencom trestu smrti.

Štát Illinois vyvolal celoamerickú debatu o treste smrti, keď sa v roku 1999 podarilo vedcom dokázať, že jeden z ľudí, ktorí boli v tomto štáte popravení, bol odsúdený neprávom.

Vtedajší guvernér George Ryan uvalil v roku 2000 na vykonávanie trestu smrti moratórium a o tri roky neskôr znížil rozsudok v prípade 167 osôb odsúdených na trest smrti na doživotné väzenie. Odvtedy bolo v Illinois odsúdených na trest smrti 15 ľudí, no ani jedného z nich nepopravili. Štát vykonal od roku 1976, kedy sa v USA trest smrti obnovil, celkovo 12 popráv. V minulom roku bolo v Spojených štátoch popravených 46 ľudí, z toho takmer tretina v jedinom štáte – Texase. Od roku 1976 bolo v celých Spojených štátoch popravených 1 242 ľudí vrátane 12 žien. Trest smrti v súčasnosti podporuje podľa Gallupovho ústavu 64 a nesúhlasí s ním 29 percent Američanov. Podpora trestu smrti v USA má klesajúcu tendenciu – ešte v roku 1994 bola 80-percentná.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom