Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fico
ilustračné foto Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
30. júla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Štát nemá kupovať drahé autá, kým má schodok, tvrdí Beblavý

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) – Na vládu by mal platiť rovnaký meter ako na podnikateľov.

Aspoň v prípade obstarávania automobilov. Myslí si to poslanec parlamentu Miroslav Beblavý, ktorý chce podľa vzoru rezortom financií navrhovaného obmedzenia odpisovania automobilov pre podnikateľov zaviesť podobné obmedzenie aj pre vládu. Jednoducho navrhuje zakázať štátu nakupovať drahé autá, kým hospodári s deficitom.

Podľa návrhu novely zákona o dani z príjmu totiž ministerstvo chce v prípade stratovej spoločnosti limitovať vstupnú cenu osobných automobilov sumou 48-tisíc eur. Ak by mali auto drahšie, vyššiu sumu by teda neodpísali.

Pripomienku podporilo cez 500 občanov

Beblavý chce podľa tohto princípu cez hromadnú pripomienku k návrhu novely zaviesť pri zlom rozpočtovom hospodárení povinnosť pre verejné inštitúcie obstarávať osobné automobily s obstarávacou cenou najviac 48-tisíc eur. Výnimku má dostať len rezort vnútra pri obstarávaní automobilov na účely zabezpečenia ochrany ústavných činiteľov a diplomatických misií.

„Toto obmedzenie sa zo zákona neuplatní vtedy, keď rozpočet verejnej správy nebude mať v predchádzajúcom roku rozpočtový schodok,“ píše vo svojom vyhlásení Beblavý, ktorý hromadnú pripomienku spustil vo štvrtok 17. júla. Pod hromadnú pripomienku sa do štvrtka podpísalo už viac ako 550 občanov a ministerstvo sa ňou preto bude musieť zaoberať.

Model nemá brániť podnikateľom odpisovať autá

S poslancom Beblavým ako zástupcom verejnosti by sa malo pokúsiť nájsť zhodu. Výsledok by mal byť známy v priebehu nasledujúcich týždňov. Ministerstvo okrem uvedeného obmedzenia vstupnej ceny osobných automobilov stratových firiem sumou 48-tisíc eur v novele zákona o dani z príjmov navrhuje aj obmedziť možnosť uplatnenia výdavkov vymedzeného okruhu majetku využívaného aj na súkromné účely podielom 80 percent z obstarávacej ceny.

„Model, ktorý navrhujeme, nebude brániť podnikateľom, ktorí budú mať kladnú daňovú povinnosť a budú mať schopnosť platiť dane, si daňovo odpisovať aj drahšie autá, ale budú musieť vykazovať kladný daňový základ. Bráni to v tom, aby si firmy nákupom drahých áut generovali stratu,“ vyhlásil pred časom minister financií Peter Kažimír.

Odporúčané články

Sieť hľadá expertov a verí v nové tváre, avizuje Beblavý Minister školstva siahne na rezortné autá, využijú ich inde

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...