Štát New Jersey nesmie zakazovať sobáše homosexuálov

Homosexuál, gay, lesby, svadba
Foto: SITA/AP

NEW YORK 29. septembra (WEBNOVINY) – Americký štát New Jersey nesmie viac brániť párom rovnakého pohlavia v uzatváraní manželstiev, keďže by to bolo v rozpore s júnovým rozhodnutím Najvyššieho súdu, ktorý priznal zosobášeným homosexuálnym dvojiciam rovnaké výhody ako heterosexuálnym.

Rozhodla o tom tamojšia sudkyňa Mary Jacobsonová, podľa ktorej „musí byť párom rovnakého pohlavia umožnené zosobášiť sa v záujme získania rovnocennej zákonnej ochrany na základe newjerseyskej ústavy“.

Homosexuálne dvojice v New Jersey majú v súčasnosti možnosť uzatvárať registrované partnerstvá, Jacobsonová to však považuje za nedostatočné, keďže takéto zväzky nevytvárajú nárok na výhody poskytované federálnymi úradmi. Vo svojom nariadení dala štátu čas na nápravu do 21. októbra. Ide pritom o prvý prípad, keď sudca v niektorom z amerických štátov neuznávajúcich homosexuálne manželstvá uplatnil júnový rozsudok.

Najvyšší súd vo Washingtone v júni rozhodol o protiústavnosti takzvaného Zákona o obrane manželstva, ktorý dvojiciam rovnakého pohlavia odopieral výhody poskytované manželom federálnymi úradmi. Zákon, ktorý mal v New Jersey legalizovať homosexuálne manželstvá, tamojší republikánsky guvernér Chris Christie minulý rok vetoval. Christieho kancelária už naznačila, že sa proti rozhodnutiu Jacobsonovej odvolá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom