Štát predal VW Slovakia pozemky za milión eur

Simon
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 17. decembra (WEBNOVINY) – Slovenský pozemkový fond (SPF) odpredal spoločnosti Volkswagen (VW) Slovakia, a.s. takmer 6,4 hektára ornej pôdy v katastri územia Priekopa pri Martine vo vlastníctve Slovenskej republiky za cenu jeden milión eur. Na štvrtkovej tlačovej besede o tom informoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt Simon. Na tejto pôde plánuje VW podľa ministra rozšíriť svoje výrobné kapacity. Investícia povedie k vytvoreniu až do 400 nových pracovných miest.

Na základe zmluvy medzi SPF a spoločnosťou VW má byť táto investícia zrealizovaná najneskôr do štyroch rokov od prevodu vlastníckych práv k pozemkom. Ak VW svoj zmluvný záväzok nesplní, hrozí mu sankcia vo výške 10 tis. eur a SPF bude mať právo odkúpiť pozemky späť za tú istú cenu, za ktorú ich predal. Spoločnosť VW súhlasila so zverejnením kúpnej zmluvy na internetovej stránke SPF.

Spoločnosť Volkswagen má podľa vyjadrenia jej hovorcu Vladimíra Machalíka záujem o rozšírenie výrobných kapacít martinského závodu v oblasti komponentov. Tento závod práve v tomto roku dovŕšil 10 rokov pôsobenia a vyrobil už viac ako 200 miliónov komponentov. Nosnými produktmi martinského závodu sú diferenciály, príruby, brzdové bubny, brzdové kotúče, náboje kolies, prírubové hriadele a synchrónne krúžky. Komponenty sa montujú do vozidiel značiek Volkswagen, Audi, Škoda a Seat. Viac ako 93 % produkcie smeruje na export. Pre bratislavský závod VW SK je určených približne 7 % martinskej produkcie. Prírubové hriadele, synchrónne krúžky a kryty prevodovky sa montujú v Bratislave do prevodovky typu MQ 250, ktorá sa v 6-stupňovej verzii vyrába exkluzívne len v bratislavskom závode pre celý koncern Volkswagen.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zsolt Simon
Firmy a inštitúcie SPF Slovenský pozemkový fondVolkswagen