Štát stopol vyplácanie dotácií farmárom pre nový IT systém

Pôda, žatva, farmári
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) stopla vyplácanie dotácií stovkám farmárov a obcí.

Tá zavádza nový informačný systém, testovať ho chce tri mesiace. „Predpokladáme, že vyplácanie finančných prostriedkov bude obnovené v koncom marca 2012,“ uvádza PPA na svojej webovej stránke.

Väčšina žiadateľov financuje europrojekty pôžičkou z banky. Počítajú s tým, že im štát náklady v dohodnutom čase preplatí. „Takmer nikdy to tak nie je. Podľa našich informácií priemerný čas od podania žiadosti o platbu až po preplatenie je šesť až sedem mesiacov, v zmluve je pritom stanovená štvormesačná lehota,“ informoval Juraj Antal, predseda občianskeho združenia Dobré eurofondy, ktoré na problém upozornilo.

„V tejto situácii musí PPA testovať nový systém tri mesiace takým spôsobom, že pozastaví platby úplne. To je amaterizmus na zaplakanie,“ skonštatoval Antal.

„Je to, bohužiaľ, dôsledok 5 rokov neriešených problémov, čo v roku 2010 spôsobilo odobratie plnej akreditácie PPA. PPA plnú akreditáciu opäť získala v roku 2011, avšak stále je pod drobnohľadom Európskej komisie, Európskeho dvora audítorov a iných kontrolných inštitúcií,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Ministerstva pôdohospodárstva Juraj Kadáš.

Pri nových systémoch sa nezvyknú odstavovať tie staré

Podľa odborníka na informačné systémy sa pritom v praxi pri zavádzaní informačných systémov nezvyknú odstavovať tie staré. „V prípade dôležitých databáz sa to nikdy nerobí,“ skonštatoval Michal Bozó zo spoločnosti Tivio. Ako dodal, „počuli ste už o tom, že by pri prechode na nový informačný systém odstavila banka svoj internet banking na tri mesiace?“

„Úhrada jednotlivých platieb je v súčasnosti prostredníctvom pôvodného účtovného systému možná, avšak pri stovkách v súčasnosti už autorizovaných platieb, by mohla byť spochybnená transparentnosť výberu jednotlivých platieb,“ bráni rozhodnutie rezortu Kadáš. Nekorektné nasadenie systému by malo dopad na plnenie akreditačných kritérií a hrozilo by tu riziko pozastavenia platieb zo strany Európskej komisie na dlhšie obdobie,“ uzavrel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúra