Štát za Gabčíkovo nezaplatí vyše 60 miliónov eur, MH manažment sa dohodol na novej výške odmeny

Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock
  • aktualizované 10. októbra, 17:09

BRATISLAVA 10. októbra (WebNoviny.sk) – Spoločnosť MH Manažment sa dohodla s advokátskou kanceláriou Radomíra Bžána na znížení odmeny za vyhratú medzinárodnú arbitráž o Vodnú elektráreň Gabčíkovo. Po dohode by mala zinkasovať 17,64 milióna eur.

Štát mohol prísť v arbitráži o vyše 700 miliónov

Výška odmeny sa tak pohybuje na úrovni 2,5 %, keďže štát mohol prísť v medzinárodnej arbitráži až o 705,6 milióna eur. „Uvedené percento je výsledkom dohody,“ povedal predseda predstavenstva MH Manažment Branislav Bačík.

Pôvodne bola zmluva medzi štátnou firmou MH Manažment a spomínanou advokátskou kanceláriou nastavená tak, že advokáti mali dostať za úspešnú obhajobu 11-percentnú odmenu, čiže zhruba 64 miliónov eur.

„K rokovaniam sme pristúpili v pondelok na žiadosť advokátskej kancelárie, ktorá chcela zastaviť traumatizovanie spoločnosti bulvarizáciou celej témy, ako aj mediálny hon na osobu advokáta a jeho rodiny,“ dodal Bačík.

Bačík hovorí o výhodnej dohode

Šéf MH Manažment uviedol, že od novovyrokovanej odmeny sa ešte odpočítajú už zaplatené úkony advokátovi vo výške 4,9 milióna eur a trovy konania, ktoré sú uplatnené vo výške 12,7 milióna eur.

„To znamená, že ak budeme 100-percentne úspešní pri trovách konania, prakticky by všetky ďalšie náklady na odmenu advokáta zaplatili Slovenské elektrárne (tie prehrali so štátom medzinárodnú arbitráž – poz.red.),“ spresnil Bačík, ktorý považuje dosiahnutú dohodu za výhodnú.

Žiga očakával úroveň až 2 %

Minister hospodárstva Peter Žiga berie na vedomie informáciu, že sa spoločnosti MH Manažment podarilo dohodnúť viac ako štvornásobné zníženie odmeny za vyhratý medzinárodný súdny spor.

„Ide o výrazne nižšiu sumu. Minister na druhej strane očakával dohodu na odmene vo výške zákonnej tarify, teda na úrovni 1 až 2 %. V tejto chvíli rezort očakáva stanovisko Slovenskej advokátskej komory, ktorú minister požiadal o vyjadrenie k výške odmeny, ako aj výsledky ministerskej kontroly. Následne sa rozhodne o ďalšom postupe,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra Maroš Stano.

OĽaNO trvá na odstúpení funkcionárov

Poslanci hnutia OĽaNO pokladajú odmenu 17,6 milióna eur pre Bžánovu advokátsku kanceláriu za obrovský podvod na občanoch Slovenska. „Zníženie odmeny zo 64 na 17,6 milióna eur má jediný cieľ, ktorým je zalepiť oči ľuďom „akože“ vyrokovanou zľavou,“ uviedli v stanovisku poslanci.

OĽaNO naďalej trvá na tom, aby zo štátnej firmy MH Manažment odstúpili jej predstavitelia. Svoje ďalšie kroky v tejto kauze chce druhá najsilnejšia opozičná strana predstaviť verejnosti v stredu na obed.

Hnutie OĽaNO začalo pred necelými dvoma týždňami zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu na odvolanie ministra hospodárstva Petra Žigu, keďže jeho označili za zodpovedného v tejto kauze. Podľa ministerstva hospodárstva zo strany OĽaNO ide čisto o predvolebnú kampaň.

Svoje podpisy pod odvolanie ministra do piatku minulého týždňa nedali poslanci z najsilnejšej opozičnej strany SaS. Jej predseda Richard Sulík hovoril, že rokujú ešte o inej možnosti. Liberáli totiž zvažujú, že by mimoriadnu schôdzu parlamentu na odvolanie ministra nahradila mimoriadna schôdza len o samotnej kauze.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter ŽigaRadomír BžánRichard Sulík
Firmy a inštitúcie MH manažmentMH Ministerstvo hospodárstva SRVodná elektráreň Gabčíkovo