Štát začal diskusiu s cirkvami o financovaní

Daniel Krajcer
Zľava v popredí: Bratislavský arcibiskup-metropolita Rímskokatolíckej cirkvi Stanislav Zvolenský, minister kultúry Daniel Krajcer, generálny biskup Evanjelickej cirkvi Miloš Klátik a čestný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Pavel Traubner počas brífingu po pracovnom stretnutí ministra kultúry s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností na Slovensku. Častá, 24. február 2011. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 24. februára (WEBNOVINY) – Vláda dnes začala diskusiu o financovaní cirkví a náboženských spoločností. Po pracovnom stretnutí s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností na hrade Červený Kameň pri Častej v Pezinskom okrese to vyhlásil minister kultúry Daniel Krajcer.

To, ako bude financovanie cirkví po novom vyzerať, dnes ešte nie je jasné. Rezort kultúry zriadi expertnú skupinu, ktorá sa bude touto témou zaoberať.

Podľa Krajcera totiž problematika financovania nie je politickou témou, ale témou pre odborníkov. „Dnešok je začiatkom, stanovili sme si, ako bude vyzerať táto diskusia, ktorá bude časom aj spoločenskou diskusiou,“ uviedol na dnešnom brífingu Krajcer.

Termín, kedy by sa systém financovania mohol zmeniť, dnes nie je jasné, predstavitelia cirkví a náboženských spoločností sa dnes s Krajcerom nedohodli na konkrétnych termínoch, kedy by malo prísť k nejakým zmenám. Minister zdôraznil, že prijať model financovania zo zahraničia by nebolo vhodné, pretože situácia na Slovensku je veľmi špecifická aj vzhľadom na krivdy spáchané na jednotlivých cirkvách počas minulého režimu.

Predseda Konferencie biskupov Slovenska, bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, ktorý na stretnutí zastupoval katolícku cirkev, uviedol, že pre katolíkov je tzv. cirkevná daň, kedy by pre člena cirkvi, ktorý sa k nej prihlási, nastala povinnosť platiť cirkevnú daň, neprijateľná. Na stretnutí dnes cirkevní predstavitelia s ministrom riešili aj tému reštitúcií, dnešného postavenia cirkvi či ochrany a obnovy kultúrneho dedičstva vrátane sakrálnych pamiatok.

Účastníci stretnutia sa dotkli aj okrúhleho 1150. výročia príchodu vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda na naše územie, ktoré si pripomenieme už o dva roky. Krajcer dal na stretnutí verejný prísľub, že ministerstvo kultúry bude pri príprave osláv spolupracovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel KrajcerStanislav Zvolenský
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SR