Štát získal zo spotrebných daní viac ako vlani

Peniaze, mena
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Príjmy štátu zo spotrebných daní presiahli minuloročnú úroveň. Štát získal zo spotrebných daní ku koncu októbra tohto roka celkovo 1,66 mld. eur, čo bolo o 2,9 % viac ako v minulom roku. Najviac pritom v porovnaní s vlaňajškom stúpol výber spotrebnej dane z elektriny, a to o 9,8 % na 13,5 mil. eur.

Napriek medziročne lepšiemu výberu spotrebných daní Inštitút finančnej politiky pri Ministerstve financií SR očakáva mierne horší tohtoročný vývoj, ako boli pôvodné odhady. Aktuálne by totiž príjmy zo spotrebných daní v tomto roku mali podľa prognóz dosiahnuť 2,033 mld. eur, čo je o 3,5 % menej ako rezort financií pôvodne očakával. „Nižšie odhadované výnosy spotrebných daní v roku 2011 sú spôsobené predovšetkým horším hotovostným plnením daní z minerálneho oleja (benzín), zemného plynu a uhlia, ktoré je však do istej miery kompenzované lepším plnením spotrebnej dane z tabakových výrobkov a piva,“ uvádza inštitút.

Lepší výber dane z piva

Lepšie sa v porovnaní s vlaňajškom vyvíjal za desať mesiacov tohto roka výber spotrebnej dane z piva, ktorý predstavoval 49,8 mil. eur a medziročne vzrástol o 3,5 %. O 3,3 % na viac ako 526 mil. eur vzrástol aj výber spotrebnej dane z tabakových výrobkov, pričom zo spotrebnej dane z minerálneho oleja štát získal 884 mil. eur, čo bolo v medziročnom porovnaní o 4,1 % viac. Rovnako vzrástol aj výber spotrebnej dane zo zemného plynu, a to o 6,9 % na 18,5 mil. eur.

Klesol výber dane z vína

Alkohol, víno
Foto: Ilustračné foto SITA/Dušan Hein

Na druhej strane v porovnaní s rokom 2010 poklesol za obdobie od januára do októbra výber spotrebnej dane z vína o 2,6 % na 3,02 mil. eur a zo spotrebnej dane z uhlia štát získal 392 tis. eur, čo bolo v porovnaní s vlaňajškom o 31 % menej.

Príjmy štátu zo spotrebných daní za január až október tohto roka 1,66 mld. eur naplnili podľa údajov Daňového riaditeľstva SR rozpočtovanú úroveň na toto obdobie na 95,6 %. Zo stanoveného celoročného rozpočtu príjmy zo spotrebných daní predstavovali takmer 80 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom