Štatistici budú cez voľby pripravení aj na hackerov

Volby
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) – Systémy a servery Štatistického úradu SR sú pripravené na záťaž spojenú so spracovávaním aj zverejňovaním výsledkov hlasovania v sobotňajších regionálnych voľbách.

„Štandardnú aj zvýšenú záťaž náš systém zvládne. Ak by došlo k útoku, sme pripravení zablokovať prístupy, aby nebolo ohrozené spracovanie výsledkov,“ vyhlásil v utorok generálny riaditeľ sekcie informatiky Štatistického úradu SR Štefan Tóth. Podľa jeho slov je najdôležitejšie, aby fungovalo spracovávanie výsledkov.

Ich priebežné zverejňovanie robia štatistici nad rámec zákona. „Ak nepôjde prezentovanie výsledkov, nič sa nedeje, ak pôjde ďalej spracovávanie,“ povedal s tým, že majú pripravené náhradné spôsoby, ak by sa weby zablokovali. „Sme pripravení náhradným spôsobom prinášať informácie médiám a prostredníctvom nich verejnosti,“ podotkol.

Štatistický úrad SR bude priebežné neoficiálne výsledky zverejňovať na dvoch serveroch, a to volbysr.sk a statistics.sk.

Prvé výsledky by tam mohli byť pol až trištvrte hodinu po uzatvorení volebných miestností. Na webe budú sumárne výsledky volebnej účasti v krajoch, ktoré budú aktualizovať každých desať minút. V ďalšej časti budú priebežné výsledky hlasovania na predsedov krajov a tiež výsledky podľa obvodov.

Voľby do orgánov samosprávnych krajov sa budú konať v sobotu 9. novembra. Výsledky hlasovania bude spracovávať 1250 ľudí, použijú pri tom 660 počítačov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom