Štatistici sú pripravení na spracovanie referenda

Referendum
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Štatistický úrad SR je pripravený na nočné sčítanie výsledkov hlasovania v dnešnom referende. Drobný problém, ktorý sa vyskytol v utorok 14. septembra počas záverečnej celoplošnej skúšky sčítania hlasov je už podľa predsedníčky štatistického úradu Ľudmily Benkovičovej odstránený.

Chyby v sčítavaní hlasov odstránili na skúške v utorok

Ako dnes povedala šéfka štatistiky a zároveň členka Ústrednej komisie pre referendum SR pre médiá, drobné nedostatky v prenosovej linke slúžiacej na spojenie Bratislava – Šaľa sa odstránili ešte počas utorkovej skúšky. “Všetky spojenia sme preskúšali ešte raz včera, všetko funguje. Treba si uvedomiť, že samozrejme máme aj záložné prenosové linky. Ak by náhodou nastala taká situácia, že by nastala niekde nejaká porucha, alebo nejaký problém, tak vieme tie dáta prenášať aj inými spôsobmi v elektronickej podobe,“ dodala Benkovičová.

Prvé výsledky budú známe krátko po 22:00

Ako sa skončilo dnešného hlasovanie, má byť jasné už pár hodín po zatvorení hlasovacích miestností. Štatistický úrad SR predpokladá, že neoficiálne výsledky zverejní okolo jednej počas dnešnej noci. Prvé údaje budú dostupné už krátko po 22:00, kedy sa zatvoria hlasovacie miestnosti, na webe úradu – http://www.statistics.sk a na externom webe – http://www.volbysr.sk/. Oficiálne výsledky hlasovania v dnešnom plebiscite vyhlásia v nedeľu, keď Ústredná komisia pre referendum SR odovzdá zápisnicu o referende do Národnej rady SR.

Do spracovania hlasovania v referende sa zapojí 720 pracovníkov štatistického úradu a použije sa na to 452 počítačov, 120 tlačiarní a dva databázové servery.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom