Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. januára 2015 Nezaradené od SITASITA Diskusia()

Štatistický úrad urobí pred referendom o rodine dve skúšky

BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – Štatistický úrad vyskúša sčítanie hlasovania vo februárovom referende o rodine v dvoch skúškach. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Štatistického úradu (ŠÚ) SR Marián Jánošík, prvá skúška bude tento mesiac a druhá, tradične krátko pred hlasovaním, teda vo februári.

Štatistici zároveň plánujú zverejniť po skončení hlasovania v plebiscite priebežné a neskôr aj definitívne výsledky na http://www.volbysr.sk. „Priebežné výsledky budeme zverejňovať na stránke v tabuľkovej forme za celé Slovensko aj podľa obvodov,“ informoval SITA Marián Jánošík. Ponúknu najmä prehľad o počtoch okrskov, spracovaných okrskových zápisníc, oprávnených voličov, zúčastnených voličov a o účasti v percentách.

Referendum bude obsahovať tri otázky

Chýbať nebudú výsledky podľa otázok, teda počet a podiel odpovedí áno – nie. ŠÚ SR prinesie v definitívnych výsledkoch súhrnné výsledky podľa obvodov a krajov, výsledky hlasovania oprávnených občanov v referende podľa obvodov a krajov za každú z troch otázok, taktiež grafy a kartogram k účasti a výsledkom hlasovania za 1., 2. a 3. referendovú otázku.

Referendum o ochrane rodiny za približne 6,3 milióna eur bude 7. februára. Uskutoční sa na základe petície Aliancie za rodinu. Tí, čo prídu k referendovým urnám, budú môcť odpovedať na tri otázky: „1. Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou? 2. Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova? 3. Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?“

Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejoch
Foto: SITA/Ján Slovák

Hlasovať môže 4,4 milióna oprávnených voličov

Právo hlasovať v referende má každý občan SR, ktorý najneskôr v deň konania referenda, teda 7. februára, dovŕšil 18 rokov a má trvalý pobyt na území Slovenska. Hlasovať môžu aj občania SR, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku. V deň referenda však musia prísť hlasovať do ľubovoľnej referendovej miestnosti na Slovensku.

Slováci žijúci trvalo v zahraničí sa okrskovej referendovej komisii musia preukázať cestovným dokladom. V referende sa dá hlasovať aj mimo miesta trvalého bydliska. Potrebný je na to hlasovací preukaz. Požiadať oň možno obec svojho trvalého pobytu najneskôr 5. februára v úradných hodinách obce. V referende nemôžu hlasovať tí, ktorým z dôvodu ochrany zdravia ľudí zákonom obmedzili osobnú slobodu, tiež väznení páchatelia obzvlášť závažných zločinov a ľudia zbavení spôsobilosti na právne úkony.

Hlasovať vo februárovom referende o rodine môže približne 4,4 milióna oprávnených voličov v 4943 okrskoch, agentúru SITA o tom informovala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR Eva Chmelová.

Komisie po prvý raz zasadnú 14. januára

Z rozhodnutia prezidenta Andreja Kisku o vyhlásení referenda vyplýva, že Ústredná komisia pre referendum Slovenskej republiky, obvodné komisie a okrskové komisie po prvý raz zasadnú do 14. januára. Do komisií mohli svojich zástupcov navrhnúť politické strany a hnutia zastúpené v Národnej rade SR a tiež referendový petičný výbor, ktorého návrh prezident prijal.

V komisiách všetkých troch stupňov tak budú sedieť zástupcovia strán Smer-SD, KDH, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Most-Híd, SDKÚ-DS, SaS a tiež zástupcovia Aliancie za rodinu. Ústredná komisia pre referendum SR podľa Chmelovej po prvý raz stretne v pondelok 12. januára v priestoroch ministerstva vnútra.

Referendum o ochrane rodiny bude štát stáť zhruba 6,3 milióna eur. Ministerstvo vnútra vyjde usporiadanie plebiscitu na približne 5,1 milióna eur a Štatistický úrad na asi 1,2 milióna eur. Vyplýva to z návrhu organizačno-technického zabezpečenia referenda, ktorý 10. decembra schválila vláda.

Odporúčané články

Aliancia žiada homosexuálov, aby nebrali práva deťom Poštové schránky Slovákov zapĺňajú informácie o referende

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...