Štatistiky o samovraždách: Smrťou chcú zaujať najmä dievčatá

Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) – Počet samovrážd, ako aj pokusov o ne medziročne klesol. Vlani zaznamenalo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) 567 samovrážd, čo je v porovnaní s rokom 2013 o 61 menej. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla.

Počet pokusov o samovraždu klesol tiež, medziročne o 150 prípadov. Minulý rok sa o samovraždu pokúsilo alebo ju spáchalo 1 389 ľudí, čo je však v porovnaní s rokom 2013 o 211 menej.

Zabiť sa chceli najmä slobodní ľudia

Z tých, ktorí sa pokúsili dobrovoľne ukončiť život, sa 822 ľudí liečilo na psychiatrii. Bolo to 425 mužov a 397 žien. O demonštratívnu samovraždu, teda pokus so snahou získať pozornosť či výhodu, sa pokúsilo 321 ľudí, z toho až 79 percent žien do 14 rokov.

O samovraždu sa pokúšali prevažne slobodní ľudia, tvoria viac ako polovicu pokusov. V prípade vydatých žien či ženatých mužov to bolo 27 percent. Najčastejšie sa o samovraždu pokúšali ľudia vo veku od 30 do 39 rokov. Muži sa pokúšali ukončiť život ostrým predmetom, u žien prevládala otrava či priotrávenie liekmi. Najvyšší počet pokusov zaznamenali v Bratislavskom kraji, až 173, najmenší v Nitrianskom, a to 36.

Najobľúbenejšie je obesenie

V prípade samovrážd prevažujú muži, predstavujú 87 percent. Najviac samovrahov bolo vo veku 50 až 59 rokov. Medzi najčastejšie spôsoby dobrovoľného ukončenia života patrí obesenie, udusenie, výstrelom zo zbrane si život vzalo 47 mužov a jedna žena. „Podľa trvalého bydliska najviac samovrážd evidujeme v Banskobystrickom kraji, a to 97, najmenej v Košickom kraji, 46,“ uviedol Peter Bubla z rezortu zdravotníctva.

Najviac samovrážd sa vlani stalo v júli, najviac ľudí sa o ne pokúsilo v máji. „Vďaka podrobne spracovaným údajom možno sledovať aj dni v týždni a dokonca aj hodiny, počas ktorých dochádza najčastejšie k samovraždám a samovražedným pokusom,“ vysvetlil hovorca ministerstva. Najviac samovrážd zaznamenali medzi 22:00 až 7:00, najviac pokusov medzi 13:00 až 18:00. „Čiernymi dňami“ s najväčším počtom samovrážd aj pokusov boli pondelky a utorky.

Národné centrum zdravotníckych informácii spracúva poznatky na základe hlásení príčin a okolností úmyselného sebapoškodenia, ktoré predkladajú vybrané zdravotnícke zariadenia. Samovraždy sú hlásené z príslušných pracovísk súdneho lekárstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom