Štátna ochrana prírody kriticky reaguje na vyhlásenia lesníkov o povodniach vo Vysokých Tatrách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vysoké Tatry, prívalové dažde
Pohľad na Vodopády Studeného potoka, ktoré sa nachádzajú pri vyústení Malej a Veľkej Studenej doliny. Ťažká technika zo záchrannej brigády v Humennom a v Žiline sa presúva do Tatranskej Javoriny do lokality Podspády v okrese Poprad, kde hrozí pre intenzívne dažde vyliatie potoka a pád mosta. Prívalové dažde zaplavili viacero turistických chodníkov. Bratislava, 19. júl 2018. Foto: SITA/HZS

BRATISLAVA 21. júla (WebNoviny.sk) – Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) považuje vyhlásenia Slovenskej lesníckej komory ohľadom povodne vo Vysokých Tatrách za nepodložené. Spájať bezzásahové zóny v Tatranskom národnom parku (TANAP) s tohtotýždňovou povodňou je podľa nich irelevantné.

Ako ďalej agentúru SITA informuje ŠOP SR, vylučuje to samotný charakter bezzásahových zón v národnom parku, ale aj rozloženie tokov, na ktorých bola vyhlásená povodňová aktivita. Slovenská lesnícka komora totiž v piatok uviedla, že ničivú povodeň vo Vysokých Tatrách spôsobil odumretý les, po daždi nedokázal zadržať vodu, ktorá stiekla do nižších polôh a napáchala škody.

Podľa Slovenskej lesníckej komory zrážky spadli v oblasti bezzásahového režimu, kde nemohli lesníci spracovať lykožrútovú kalamitu a zachrániť väčšie komplexy lesa, ktoré by plnili aj vodozádržnú funkciu.

Dva toky nepretekajú bezzásahovým územím

Štátna ochrana prírody uvádza, že zo šiestich tokov, na ktorých v stredu vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity, dva ani nepretekajú bezzásahovým územím (Osturniansky potok s prítokmi a Frankovský potok), dva pramenia v bezzásahovej lokalite a prechádzajú na územie s bežným hospodárením (Studený potok a Potok Biela).

Len dva vodné toky v nadpolovičnej časti svojho toku pretekajú bezzásahovým územím (Javorinka a Biela voda). Aj tie však pramenia nad hornou hranicou lesa, vysvetľuje tlačová správa.

Podľa ŠOP SR o vzťahu medzi bezzásahovými zónami a povodňami možno hovoriť len na základe skúseností z iných lokalít. Tie však, ako uviedli, potvrdzujú, že živý les najmä v kombinácii s porastom machu má výrazne vyššiu vodozárdžnú funkciu ako vyrúbaná holina.

Lesy sa samé obnovujú

„Dokonca aj popadané stromy dokážu v pôde udržiavať vyššiu absorpčnú schopnosť ako plošný výrub. Čo sa podpisuje aj na skutočnosti, že lesy v bezzásahových zónach sa okamžite samé obnovujú. Na rozdiel od holín, pri ktorých pôda vyschne a zníži sa tak jej schopnosť vodu ďalej absorbovať,“ konštatuje Štátna ochrana prírody .

Rozsiahle povodne vznikli v stredu večer v dôsledku dlhotrvajúcich intenzívnych dažďov, čo viedlo k vyhláseniu najvyššieho III. stupňa povodňovej aktivity v obciach Ždiar a Tatranská Javorina a vo Vysokých Tatrách.

Vo štvrtok bola vyhlásená mimoriadna povodňová situácia. Prívalový dážď strhol päť turistických mostíkov v Tichej a Malej studenej doline, viaceré chodníky museli pre turistov uzavrieť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírody