Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hypotéka, peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock
20. 01. 2018 8:27 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia

Štátna podpora pri stavebnom sporení má byť poskytovaná účelnejšie, efektívnejšie a adresnejšie

BRATISLAVA 20. januára (WebNoviny.sk) – Ministerstvo financií (MF) SR chce dať stavebnému sporeniu novú podobu.

Do medzirezortného pripomienkového konania predložilo návrh novely zákona o stavebnom sporení. Po novom by mala byť štátna podpora pri stavebnom sporení poskytovaná podľa rezortu účelnejšie, efektívnejšie a adresnejšie.

Poskytnutie štátnej podpory by malo byť viazané na použitie nasporených prostriedkov na stavebné účely. Preto by sa mal zrušiť inštitút tzv. priateľských sporiteľov, ktorý podľa ministerstva výrazne deformoval trh podpory bývania.

Peniaze výlučne na stavebné účely

Priateľskí sporitelia nemuseli totiž dokladovať účel použitia prostriedkov. Preto by sa poskytnutie štátnej prémie malo podľa návrhu viazať na podmienku, že sa prostriedky získané stavebným sporením, vrátane štátnej prémie, použijú výlučne na stavebné účely.

Po novom by sa zároveň mal zúžiť okruh poberateľov štátnej podpory na plnoleté osoby s nižšími príjmami, čím sa zvýši jej adresnosť.

To znamená, že štátnu prémiu bude môcť získať len stavebný sporiteľ, ktorý dovŕšil 18 rokov a ktorého priemerný mesačný príjem je najviac 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. V súčasnosti ju môže získať každý, bez ohľadu na vek alebo príjem, teda aj deti, starí rodičia a ďalší príbuzní.

Výrazne rastú novoposkytnuté medziúvery

Tretím z významných problémov štátnej podpory stavebného sporenia je podľa rezortu financií jej nízka efektivita, čo sa prejavuje aj nízkym objemom zvýhodnených stavebných úverov.

Naopak výrazne rastú novoposkytnuté medziúvery. Súčasný stav umožňuje čerpať štátnu prémiu aj počas splácania medziúveru, čo znižuje ochotu stavebných sporiteľov počkať si na pridelenie zvýhodneného stavebného úveru.

Ministerstvo financií chce dosiahnuť, aby si sporitelia nebrali komerčný medziúver, a to tým, že sa vylúči nárok na štátnu prémiu pre stavebného sporiteľa – fyzickú osobu počas čerpania a splácania takéhoto medziúveru.

Prémia sa určuje výpočtom podľa vzorca

Ďalšou oblasťou, kde sa prejavuje nízka efektivita štátnej podpory, je podľa MF percentuálna výška štátnej prémie. Tá výrazne prevyšuje súčasné priemerné trhové úrokové sadzby na vkladoch v komerčných bankách.

Výška štátnej prémie sa určuje na základe výpočtu podľa vzorca. Ten však hovorí, že nemôže byť nižšia ako 5 % a vyššia ako 15 % z ročného vkladu. To znamená, že aj keď percentuálna výška štátnej prémie vychádza podľa vzorca aktuálne na 0,5 % z ročného vkladu, musí byť 5 %, čo je 10-násobne viac.

Preto MF navrhuje, aby sa percentuálna výška štátnej prémie a aj maximálna suma štátnej prémie na kalendárny rok ustanovovala zákonom o štátom rozpočte na príslušný rozpočtový rok.

Odporúčané články

Daňová záťaž obyvateľstva je podľa SaS vysoká, minister Kažimír by sa mal vzdať novej dane Uber, Air B&B a booking.com čakajú nové povinnosti pri poskytovaní služieb na Slovensku

Neprehliadnite

Prezident Kiska sa stretol so zástupcami cirkví, Židia nazvali Slovensko oázou pokoja Aktualizované: Deviata etapa 41. ročníka Rely Dakar už bola bez Svitka s Jakešom, smolu mal van Beveren Plechovky a PET fľaše sa budú na Slovensku zálohovať. Ako to ovplyvní ceny v obchodoch? Aktualizované: Šufliarsky nevylúčil obvineného Mariána K. z kruhu osôb, ktoré by mali záujem o jeho likvidáciu Putin obvinil USA a určité západné krajiny z destabilizácie Balkánu Video: Slovákov vystrašili správy o údajných únosoch detí, polícia hovorí o hoaxoch Video: Briti húfne nakupujú „brexit box“, tieto veci za 300 libier ich majú zachrániť po odchode z EÚ Aktivisti bojujú za lepší život pre sliepky v klietkach, podľa hydinárov je to nezmysel
string(283) ", , "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.