Štátne lesy menia nevýhodnú zmluvu s kontroverznou firmou, ktorú nezlomil ani Valko

Drevo, stromy
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) – Zmluva bývalého vedenia štátneho podniku Lesy SR s kontroverznou firmou Wood Working, ktorá oberala Slovensko o žiadané drevo a vyvážala ho do zahraničia, sa v najbližších mesiacoch mení. Ako uvádza Trend.sk, jeden z posledných prípadov zavraždeného právnika Ernesta Valka sa tak konečne dočkal pozitívnych zmien.

Bývalé vedenie štátneho podniku Lesy SR spriaznené vtedy so stranou HZDS Vladimíra Mečiara podpísalo v roku 2010 pre Slovensko stratovú zmluvu s firmou Wood Working, na základe ktorej sa do zahraničia vyvážali veľké dodávky ihličnatého piliarskeho dreva.

Dodávky dreva sa znížia

Zmluva sa stretla s veľkou kritikou, pretože naša krajina tak prichádzala o nemalé objemy surového dreva, ktoré chýbali slovenským pílam. Nevýhodnú zmluvu uzatvorenú pod vedením vtedajšieho šéfa štátnych lesov Alojza Riška na dlhých desať rokov sa snažil prelomiť aj spomínaný E. Valko, avšak až teraz sa podarilo dosiahnuť pre Slovensko výhodne zmeny.

Podľa Trend.sk sa po viacerých rokovaniach terajšie vedenie Lesov SR na čele s bývalým železničiarom Marianom Staníkom dohodlo s firmou Wood Working o znížení dodávok dreva z pôvodných 200-tisíc už len na 100-tisíc v tomto a na 50-tisíc kubíkov v budúcom roku.

Štát prichádzal o sto miliónov eur ročne

O zrušenie, alebo aspoň výhodnú zmenu podmienok sa okrem E. Valka snažili i predchádzajúce vedenia štátnych lesov, no dohoda sa podarila až teraz. Dôvodom môže byť i fakt, že uvedená zmluva kvôli zvýšeným cenám surového neopracovaného dreva, je už pre samotnú firmu nevýhodná.

Aj keď samotné Lesy SR na nevýhodnej zmluve netratili, lebo dostali za dodávku dreva zaplatené podľa aktuálneho cenníka, o Slovensku sa to nedalo povedať.

Štát prichádzal o sto miliónov eur ročne, ktoré mohol získať na daniach i odvodoch. Tým, že sa drevo nespracovalo na Slovensku, prichádzal totiž drevospracujúci priemysel o osem a pol tisíc pracovných miest, ktoré mohli priniesť financie do štátnej kasy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ernest ValkoVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie FacebookLesy SRĽS-HZDS Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko