Štátne lesy TANAP-u bojujú so zlodejmi dreva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Drevo, stromy
Foto: Ilustračné, www.istockphoto.com

POPRAD 22. decembra (WebNoviny.sk) – Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) zaznamenávajú na území národného parku aj tento rok krádeže dreva v okolí rómskych osád.

„Najviac postihnutý v tomto smere je Ochranný obvod Tatranské Matliare. S hospodárením v lese mu v negatívnom slova zmysle pomáhajú obyvatelia rómskych osád z Huncoviec, Strání pod Tatrami a Rakús,“ informoval Maroš Petrík, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu.

Len v tomto roku takýmto spôsobom podľa jeho slov zmizlo z lesa zhruba tritisíc stromov, pričom plocha odlesnenia predstavuje výmeru šiestich futbalových ihrísk. Priama škoda na drevnej hmote je viac ako 60-tisíc eur.

Obyvatelia rómskych osád používajú drevo na kúrenie i varenie

Štátne lesy TANAPu spravujú lesné pozemky od najvyšších štítov až po lesy v ochrannom pásme národného parku.

„Len v tomto roku bol v rámci pravidelného vyhodnocovania škôd na lesných porastoch, ktoré boli spôsobené nelegálnym výrubom miestnymi obyvateľmi rómskych osád, vyčíslený odcudzený objem drevnej hmoty na 1895 metrov kubických,“ konkretizoval ďalej Petrík.

Obyvatelia rómskych osád používajú drevo na kúrenie i varenie. „Podľa slov vedúceho ochranného obvodu je drevná hmota postupne rozkrádaná v priebehu celého roka. Na danom území celoročne hliadkujú pracovníci ochranného obvodu za výdatnej pomoci Policajného zboru z Popradu a Kežmarku. Napriek tomu nie sme schopní zabrániť škodám na lesných porastoch,“ skonštatoval Petrík.

Pri nelegálnom výrube už zadržali 62 osôb

V prípade zvýšenej represívnej činnosti sa totiž zlodeji presúvajú do inej časti lesa a zvyčajne začnú po drevo posielať trestne nepostihnuteľné deti.

„Hliadky lesnej stráže a polície zadržali pri nelegálnom výrube 62 osôb, z toho boli štyri osoby odsúdené za trestný čin krádeže na nepodmienečný trest odňatia slobody, osem osôb na podmienečný trest odňatia slobody, no ani tieto prísne tresty neodrádzajú zlodejov od krádeží,“ informoval námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu.

Petrík zároveň pripomenul, že plochy po nelegálnej ťažbe je potrebné zalesniť a o stromy sa v priebehu nasledujúcich sto rokov starať. Podľa jeho slov ich však v prípade, že sa niečo nezmení, môže postihnúť podobný osud. Štátne lesy TANAPu pritom umožňujú chystanie palivového dreva formou samovýroby. Len v minulom roku bolo podľa Petríka touto formou v Ochrannom obvode Tatranské Matliare nachystaných a zaplatených 783 metrov kubických palivového dreva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Štátne lesy TANAPu