Štátni lesníci zavádzajú nový systém, oštítkujú každý kmeň

Lesy SR
Foto: SITA/Dušan Hein

BANSKÁ BYSTRICA 12. augusta (WEBNOVINY) – Zvýšenie tržieb a odkrytie vnútropodnikových rezerv očakáva štátny podnik Lesy Slovenskej republiky (SR) od projektu nezameniteľného označenia dreva plastovými štítkami, ktorý aktuálne začína.

Projekt za približne 3 milióny eur prinesie úplnú zmenu systému vnútropodnikovej evidencie pohybu dreva a kontroly stavu zásob až po jeho predaj odberateľom.

Každý kmeň bude mať jedinečný čiarový kód

Ako informoval generálny riaditeľ Lesov SR Peter Morong, po novom bude mať každý kmeň na štítku jedinečný čiarový kód, ktorý znemožní neskoršiu manipuláciu alebo bezdôvodné preradenie dreva do inej kvalitatívnej triedy.

„Úniky na tržbách z dôvodu zmeny kvalitatívneho zatriedenia dreva odhadujeme na dve až tri percenta z výšky tržieb. Po zavedení štítkov bude možné každý kus dreva jednoznačne identifikovať a zodpovední zamestnanci aj odberatelia budú musieť prípadnú dodatočnú zmenu kvality či nameraných rozmerov zdôvodniť,“ uviedol Morong s tým, že bez jednoznačnej identifikácie kmeňov je v súčasnosti takýto postup pomerne komplikovaný.

Štátny podnik Lesy SR predáva ročne drevo za približne 200 miliónov eur. Pokiaľ sa odhady úspor potvrdia, vrátia sa podľa vedenia podniku vložené prostriedky na nákup techniky a zmenu softvérového vybavenia približne v priebehu dvoch rokov.

Systém evidencie dreva pomocou štítkov s čiarovým kódom používajú aj poľské či české štátne lesy, na Slovensku podnik Vojenské lesy a majetky. Umožňuje sledovať pohyb dreva od vypíleného stromu cez manipuláciu až po predaj odberateľovi.

Projekt začnú skúšať v októbri

Štítkovanie zvýši nároky na lesníkov, ktorí budú musieť denne drevo premerať, zatriediť do kvalitatívnych tried, zaevidovať a tieto údaje odoslať spolu s oskenovaným štítkom do systému. Ďalej sa však ich práca zjednoduší, pretože ďalšie pohyby dreva budú sledovať iba odčítaním čiarového kódu.

Projekt začnú skúšať v októbri na dvoch lesných správach odštepných závodov (OZ) Levice a Prešov a v priebehu budúceho roka sa postupne rozšíri na všetky ostatné OZ Lesov SR. V súčasnosti sa podnik venuje prípravným prácam a chystá verejné obstarávanie na nákup potrebného vybavenia.

Lesy SR sú najväčším správcom lesného majetku na Slovensku. Obhospodarujú približne 900 tis. hektárov lesných pozemkov, čo je takmer 45 percent lesného pôdneho fondu Slovenska. Koncom roka 2014 zamestnával podnik 3457 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Lesy SR