Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ústava
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
1. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Štátnym sviatkom si pripomíname najdôležitejší zákon

BRATISLAVA 1. septembra (WEBNOVINY) – Štátnym sviatkom si v pondelok na Slovensku pripomíname vznik najdôležitejšieho zákona suverénneho nezávislého štátu – Ústavy SR. Slovenská národná rada (SNR) ju prijala 1. septembra 1992 na 5. schôdzi.

Zo 134 prítomných poslancov hlasovalo za 114, proti bolo 16 zákonodarcov a štyria sa zdržali. Ústavu SR slávnostne podpísali 3. septembra 1992 na Bratislavskom hrade vtedajší predseda SNR Ivan Gašparovič a predseda vlády Vladimír Mečiar.

Skladá sa z preambuly a deviatich hláv

Ústavu tvorí súhrn základných právnych noriem o spoločenskom zriadení, politickej organizácii a postavení občanov, ktorý zaväzuje všetky orgány a občanov štátu. Skladá sa z preambuly a deviatich hláv. Upravuje základné práva a slobody, politické práva, práva národnostných menšín a etnických skupín, sociálne, kultúrne a hospodárske práva, právo na súdnu a právnu ochranu.

Ústava tiež určuje trojdelenie moci ako jeden zo základných princípov právneho štátu. Na jej základe zákonodarnú moc v SR reprezentuje Národná rada SR, výkonnú moc vláda a prezident a súdnu moc Ústavný súd SR a nestranné a nezávislé súdy. Jej väčšia časť vstúpila do platnosti 1. januára 1993, teda v deň vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

Prešla viacerými zmenami

Ústava za 22 rokov prešla viacerými zmenami. V roku 2012 poslanci napríklad novelou ústavy prišli o trestnoprávnu imunitu. Odvtedy sú nepostihnuteľní len za výroky prednesené v parlamentnej sále a orgánoch Národnej rady SR a za hlasovanie, a to aj po zániku ich poslaneckého mandátu.

Tento rok práve v pondelok vstupuje do účinnosti novela ústavy, ktorá definuje manželstvo ako “jedinečný zväzok jedného muža a jednej ženy”. Zavádza takisto plošné previerky spôsobilosti sudcov, na ktoré má dohliadať Súdna rada SR. Sudcovia tiež prídu o trestnoprávnu imunitu. Parlament takúto novelu ústavy schválil v júni.

Odporúčané články

Sieť povedie Procházka, na sneme zvolili aj podpredsedov V polovici septembra začnú búrať piliere Starého mosta

Témy

Diskusia

ISte ale nechajte to na múdrejších , vzdelanejších, skúsenejších. tretinos Podla mna su vsetky nabozenstva sektami. Oblbuju ludi. Ked chcu pomahat ludom kostol, mesitu, farara, kdh k tomu nepotrebuju. Keby som tomu starému somárovi jednu najebal tak by mu tá sprostá hlava uletela. FaetonFaeton Luboš daj si pozor na súdruha Slobodného lebo on trénuje box. ľuboš no neviem, neviem, ved by si sa dosral, keby sme sa stretli...:), jááj, internetový "hrdina".
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...