Štáty EÚ vrátane Slovenska si majú deliť 160-tisíc utečencov

Utečenci na Východnej stanici v Budapešti
Po uvoľnení dvojdňovej blokády zaplavili Východnú stanicu v Budapešti stovky migrantov. Foto: SITA/AP

ŠTRASBURG 10. septembra (WEBNOVINY) – Európsky parlament (EP) podporil vo štvrtok veľkou väčšinou plán predsedu Európskej komisie (EK) Jeana-Clauda Junckera, ktorý počíta s prerozdelením celkovo 160-tisíc utečencov medzi členské krajiny EÚ.

Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej sa súhlas europarlamentu s Junckerovým návrhom očakával. Rozhodujúce slovo vo veci však budú mať samotné členské štáty Únie.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Ministri vnútra EÚ budú o navrhovanom rozdelení migrantov rokovať v pondelok 14. septembra na zasadnutí v Bruseli. Viaceré krajiny východnej a strednej Európy už vyjadrili nesúhlas s myšlienkou povinného prerozdeľovania utečencov.

Nový balík opatrení z dielne EK znamená núdzovú relokáciu 120-tisíc utečencov z Grécka, Talianska a Maďarska do ostatných členských štátov na dobu dvoch rokov. Spolu s májovým návrhom na prerozdelenie 40-tisíc azylantov, o ktorom ešte členské štáty EÚ (Rada) stále nerozhodli, EK navrhuje premiestniť spolu 160-tisíc utečencov.

Slovensko by z počtu dodatočných 120-tisíc migrantov malo prijať 1502 utečencov. Ak sa k tomuto číslu priráta 785 migrantov z pôvodného májového návrhu, Slovensko by z celkového počtu 160-tisíc utečencov malo prijať celkovo 2287 osôb.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Európsky parlament