Štáty Európskej únie nebudú predávať zbrane Turecku, ide o netradičný krok

Recep Tayyip Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: archívne, SITA/AP

Všetky členské štáty Európskej únie v pondelok súhlasili s tým, že nebudú predávať žiadne zbrane Turecku, ktoré minulý týždeň spustilo masívnu vojenskú operáciu proti Kurdom na severovýchode Sýrie.

Po pondelňajšom rokovaní európskych ministrov zahraničných vecí to vyhlásil šéf španielskej diplomacie Josep Borrell, ktorý sa onedlho stane šéfom diplomacie v novej Európskej komisii.

Netradičný krok

Členské štáty „sa jednomyseľne rozhodli odsúdiť – a použiť presne toto slovo, nie znepokojenie, nie obavy – ale čo najjasnejšie odsúdiť tento vojenský útok,“ vyhlásil po rokovaní Borrell.

Podľa agentúry The Associated Press (AP) ide o netradičný krok najmä vzhľadom k tomu, že väčšina členských štátov EÚ je aj členmi Severoatlantickej aliancie, kde majú Turecko za partnera.

Práve na túto strunu sa pokúšal hrať aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, keď v pondelok vytiahol Článok 5 Severoatlantickej zmluvy, podľa ktorého je útok na jednu členskú krajinu útokom na všetky členské krajiny NATO. Turecký prezident sa v tejto súvislosti sugestívne pýtal, na koho strane zvyšné členské krajiny NATO sú.

Boj proti terorizmu

Podľa prevažujúcej mienky európskych členov NATO však práve Erdogan svojou vojenskou operáciou proti Kurdom sabotuje medzinárodný boj proti terorizmu, keďže Kurdi boli hlavnými nepriateľmi teroristov z Islamského štátu, a tí sa teraz dostávajú na slobodu.

Viacerí ministri zahraničia európskych krajín v pondelok spomínali aj to, že Európa sa nesmie nechať zastrašovať Erdoganovými vyhrážkami, podľa ktorých za trest za európsky nesúhlas s vojnou proti Kurdom Ankara prestane plniť dohodu s EÚ o zadržiavaní utečencov smerujúcich do Európy v Turecku.

Erdogan sa tým vyhrážal Európe aj cez víkend: Turecko „otvorí brány a pošle 3,6 milióna utečencov vaším smerom“, vyhlásil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Josep BorrellRecep Tayyip Erdogan
Firmy a inštitúcie Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy