Štáty Perzského zálivu nechcú pomoc iných krajín, bezpečnosť vodných ciest si vraj zaistia samy

Perzský záliv
Loď iránskych Revolučných gárd mieri zbraň na britský tanker v Perzskom zálive. Foto: archívne, SITA/AP

Irak a arabské štáty v Perzskom zálive nepotrebujú zahraničné mocnosti na zaistenie bezpečnej plavby námorných lodí v Perzskom zálive. Zvyšovalo by to iba napätie v regióne, uviedol v pondelok iracký minister zahraničných vecí.

Reagoval na úsilie Trumpovej administratívy

Muhammad al-Hakím vo svojom tweete ďalej napísal, že štáty v tomto regióne sú samy schopné zabezpečiť tamojšie strategické vodné cesty.

Jeho vyjadrenie je reakciou na úsilie administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa zriadiť pod vedením Spojených štátov námornú bezpečnostnú misiu v oblasti Perzského zálivu, kde nedávne zadržania ropných tankerov v Hormuzskom prielive zo strany Iránu zvýšilo napätie medzi Teheránom a západnými štátmi.

Prítomnosť Izraela by bola neakceptovateľná

Washington chce, aby obchodné lode v regióne monitorovali a prípadne eskortovali štáty medzinárodnej koalície. Veľká Británia sa minulý týždeň vyjadrila, že sa k operácii pridá.

Žiadny iná krajina spomedzi amerických spojencov sa k tomu zatiaľ nezaviazala. Al-Hakím prízvukoval, že prítomnosť Izraela by bola neakceptovateľná. Nie je pritom jasné, či o účasť na misii požiadali aj Izrael.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpMuhammad al-Hakím