Štáty Perzského zálivu privítali útok USA v Sýrii, minister zahraničných vecí USA je sklamaný z reakcie Ruska

US Syria
Spojené štáty zaútočili na sýrsku základňu v reakcii na chemický útok. Strely Tomahawk boli odpálené z dvoch amerických vojnových lodí operujúcich v Stredozemnom mori. Foto: SITA/AP

BEJRÚT/WASHINGTON 8. apríla (WebNoviny.sk) – Rada pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC) privítala v piatok raketový útok USA na leteckú základňu v Sýrii a vyjadrila nádej, že pomôže ukončiť útoky proti sýrskemu obyvateľstvu pripisované silám vládneho režimu.

Krajiny GCC dúfajú, že tento raketový útok prinúti sýrsky režim zastaviť svoju agresiu voči Sýrčanom,“ uviedol vo vyhlásení generálny tajomník zoskupenia Abdal Latíf bin Rašíd Zajání.

Saudskoarabský kráľ Salmán zablahoželal Trumpovi k pokynu odštartovať raketový útok. Informovala o tom saudskoarabská tlačová agentúra SPA. Kráľovstvo bohaté na ropu podporuje sýrskych povstalcov, ktorých cieľom je zosadiť tamojšieho prezidenta Bašára Asada, napísala v tejto súvislosti agentúra DPA.

Kráľ Salmán pochválil Trumpovu vojenskú akciu v Sýrii a označil ju za „odvážne rozhodnutie v regionálnom a svetovom záujme„. Saudskoarabský vládca to podľa SPA povedal práve počas telefonického rozhovoru s americkým kolegom Trumpom.

Podporujú Asadových protivníkov

Spojené štáty vypálili v noci na piatok desiatky rakiet na sýrsku základňu v provincii Homs, odkiaľ bol údajne v utorok podniknutý útok chemickými zbraňami v provincii Idlib, ktorý šokoval pozorovateľov na celom svete. Veľvyslankyňa USA pri OSN neskôr varovala, že Washington môže podniknúť aj ďalšiu vojenskú akciu.

Šesťčlenná GCC, ktorá združuje Saudskú Arábiu, Kuvajt, Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn a Omán, v sýrskom konflikte podporuje protivníkov režimu prezidenta Bašára Asada.

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson vyjadril sklamanie z reakcie Ruska na vojenský zásah USA v Sýrii. Rusko svojou odozvou podľa šéfa americkej diplomacie ukázalo, že naďalej podporuje režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada, uskutočňujúci „tento druh strašných útokov proti vlastným ľuďom„. Pre Tillersona je to „veľkým sklamaním„, aj keď nie „až tak prekvapujúce„.

Sýria odmieta vlastníctvo chemických zbraní

Vypálenie rakiet na sýrsku leteckú základňu, odkiaľ bol údajne podniknutý utorňajší chemický útok, Rusko odsúdilo ako „akt agresie“ voči zvrchovanému štátu a porušenie medzinárodného práva. Zástupca ruského veľvyslanca pri OSN Vladimir Safronkov na pôde Bezpečnostnej rady upozornil, že „následky pre regionálnu a medzinárodnú bezpečnosť môžu byť mimoriadne vážne„.

Zástupca sýrskeho veľvyslanca Múnzir Múnzir takisto skritizoval USA za „barbarský, do očí bijúci akt agresie„, ktorý podľa neho povzbudí „teroristické skupiny“ k použitiu chemických zbraní v budúcnosti. Na piatkovom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN tiež zdôraznil, že sýrska vláda už nevlastní chemické zbrane a nie je tak zodpovedná za utorňajšie usmrtenie desiatok civilistov v meste Chán Šajchún.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bašár AsadRex Tillerson