Stav našej krajiny má ďaleko od ideálu, tvrdia predstavitelia študentského hnutia z Novembra 1989

Nežná revolúcia, 17. november 1989
Pamätná tabuľa Nežnej revolúcie na budove Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Foto: ilustračné, SITA/Alexandra Čunderlíková

Predstavitelia študentského hnutia sa v roku 1989 postavili proti totalitnému režimu, za slobodu, demokraciu a ľudské práva.

Teraz s úžasom sledujú, ako tí, ktorí práva a slobody skôr ohrozujú, poprípade tí, ktorí si November ’89 ani nevšimli, chystajú protesty a hlásia sa k 17. novembru 1989.

Nestrácajú nádej

Informovali o tom v tlačovej správe s tým, že od tohto obdobia sa väčšina z nich snaží zlepšiť samých seba, spoločnosť a krajinu. Rovnako tvrdia, že nestratili nádej, že sa to dá.

„Veríme, že naša slobodná spoločnosť s demokratickou ústavou a zákonmi poskytuje všetkým dostatok priestoru a možností vyjadriť súhlas či nesúhlas, a v prípade potreby aj protestovať. Aj my máme výhrady voči chaosu a niektorým krokom alebo spôsobom vlády,“ uviedli predstavitelia študentského hnutia.

Právo na protest však podľa nich nesmie ohrozovať druhých, a ak vláda vydala zákaz zhromažďovania sa z dôvodu pandémie, treba toto nariadenie rešpektovať.

Ozdravné procesy

Za absurdné považujú, že sa extrémistické zoskupenia a iniciatívy organizujúce súčasné nepovolené protesty idú prirovnávať k hnutiu študentov a občanov za slobodu v roku 1989. „Pritom sa viacerí z nich verejne hlásia k ideám fašizmu,“ dodali v tlačovej správe.

Stav našej krajiny má podľa nich ďaleko od ideálu. Poukázali na ľudí, ktorí sa snažia robiť veci dobre a zaslúžia si podporu.

„Lekári a zdravotníci v nemocniciach chránia v čase pandémie naše zdravie, často na úkor svojho, pričom neraz bojujú s úbohým stavom nemocníc a kliník. Vedci vyvíjajú nové lieky a snažia sa, aby racionálne a vedecké poznatky neprekryli hoaxy a fámy,“ doplnili s tým, že s nádejou sledujú aj ozdravné procesy v justícii, ktoré odkrývajú a postihujú nové a nové chobotnice zločinov a podvodov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom