Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Protest proti stavbe na Beblavého
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Protest občanov proti výstavbe bytového domu na Beblavého ulici v Bratislave, ktorý zorganizovala iniciatíva Bratislava otvorene. Bratislava, 18. apríl 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
3. 05. 2012 14:40 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Stavba na Beblavého je už na okresnej prokuratúre

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Občianski aktivisti z iniciatívy Bratislava otvorene (BAO) a Mestský výbor Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (MV SZOPK) podali na okresnú prokuratúru podnet pre stavbu v bratislavskom podhradí na Beblavého ulici.

Podnet sa týka preskúmania zákonnosti vydaného územného rozhodnutia a následného stavebného povolenia, ktoré bolo vydané v júli 2010.

Stavba je podľa BAO v rozpore s verejným záujmom a s územným plánom zóny Podhradie.

Ako uvádzajú aktivisti vo svojom stanovisku, tzv. Fischerov dom stavajú v pamiatkovej rezervácii, ktorá musí mať najvyššie kritériá ochrany. Bratislava otvorene v podnete zdôrazňuje, že neboli dodržané historicky chránené priehľady na dominanty mesta, ktorými sú Dóm sv. Martina či Zámocké schody a porušuje sa panoráma a silueta Hradného kopca.

Obrazom: Protest proti stavbe na Beblavého

Aktivisti chcú verejnú diskusiu

To považujú občianski aktivisti za konanie proti verejnému záujmu mesta a jeho občanov.

Protest proti stavbe na Beblavého
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Nepozdáva sa im napríklad výška objektu, ani to, že schválený objekt nemá šikmú strechu, hoci to územný plán zóny vyžaduje.

Aktivistom prekáža, že sa ich ako občanov nikto na názor pri zmene historickej veduty mesta nepýtal a neuskutočnila sa ani verejná diskusia.

„Takéto sprivatizovanie priestoru súkromnou osobou na úkor všetkých Bratislavčanov je neprípustné,“ píše sa v stanovisku združenia.

Podľa nich projektant a stavebník, architekt Dušan Fischer, nerešpektuje územný plán zóny, svojvoľne stavia, nerešpektuje právoplatné stavebné povolenie a nariadenia štátneho stavebného dohľadu.

Podnet už má starostka aj primátor

Podnet poslali občianski aktivisti aj starostke Starého Mesta, primátorovi Bratislavy či hlavnej architektke mesta.

Protest proti stavbe na Beblavého
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Chcú tak vyvolať verejnú diskusiu k stavbe na Beblavého ulici aj celkovo k spôsobu zástavby Pamiatkovej rezervácie a celého Podhradia.

Aktivisti BAO žiadajú kompetentných o okamžité zastavenie stavby, žiadajú o vyšetrenie zodpovedných osôb aj preskúmanie zákonnosti a právoplatnosti vydaného územného rozhodnutia a stavebného povolenia.

Tiež chcú aktualizáciu územného plánu zóny Podhradie či stanovenie cieľov, ako má Bratislava a jej historická panoráma vyzerať.

Požadujú aj aktívnu účasť verejnosti na posudzovaní kľúčových investičných zámerov a stavieb a ochranu pamiatkovej rezervácie historickej Bratislavy. Agentúra SITA osloví aj stavebníka Dušana Fischera.

Odporúčané články

Proti stavbe na Beblavého protestovalo 200 Bratislavčanov Ronaldinho bude mať naďalej zadržané pasy, v Brazílii staval načierno

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X